Експерти Центру політичних студій та аналітики Роман Скляров та Гліб Канєвський презентували policy paper «Як запобігти зриву та затягуванню державних закупівель у сфері оборони», який підготували за підтримки Європейського інформаційно-дослідницького центру.

У травні 2014 року Верховною Радою України були прийняті зміни до Закону «Про здійснення державних закупівель», які суттєво спростили проведення закупівель для силових відомств. Їм було надано право проводити закупівлі за переговорною процедурою, тобто без проведення відкритого конкурсу.

Водночас, закон не надав права застосовувати переговорні процедури військовим частинам, підпорядкованим силовим структурам. Саме тому, значна кількість державних закупівель військових частин зриваються, адже проводяться на відкритих торгах, в яких бізнес не бажає брати активної участі.

Небажання бізнесу брати участь у закупівлях дуже негативно впливає на здійснення державних закупівель для армії, адже в тому випадку, якщо участь у торгах бере менше двох учасників – торги мають бути відмінені. Низька мотивація бізнесу пов’язана як з корупцією серед замовників, так і з недовірою до держави як до партнера, який не виконує підписані договори та не сплачує рахунки. Для прикладу, із 126,7 млрд. гривень за договорами державних закупівель, укладених у 2014 році, держава виплатила лише 49,6 млрд. грн., тобто розрахувалась лише по 43% договорів.

Водночас, ті конкурси, які все ж таки закінчуються визначенням переможця, тривають місяцями, що в умовах війни є неприпустимим. Строки проведення закупівель на центральному рівні значно коротші, однак вони також є далекими від оптимальних. Це пов’язано з тим, що навіть проведення переговорної процедури здійснюється в порядку, який розроблявся для мирного часу, і тому не є адекватним в умовах війни. Адже в останньому випадку одним з ключових пріоритетів є саме швидкість проведення закупівель, чого чинний порядок не враховує.

Тому експерти Центру політичних студій та аналітики запропонували конкретні шляхи виходу із кризової ситуації, які можливо здійснити вже сьогодні в межах чинного українського законодавства. Під час підготовки policy paper експерти використовували нормативно-правові акти, офіційні повідомлення стейкголдерів та інформацію в медіа. Дослідження «Як запобігти зриву та затягуванню державних закупівель у сфері оборони», в першу чергу, буде корисне для представників урядових та силових структур, народних депутатів та громадських експертів.

nipka1

Показати кнопки
Сховати кнопки