У травні 2015 року почала роботу створена Центром «Ейдос» коаліція «Прозорі Ради». Головна мета коаліції – змусити місцеві ради виконувати антикорупційні норми, прийняті Верховною Радою і обов’язкові до виконання на території України.

Влітку активісти новоствореної коаліції «Прозорі Ради» перевірили 56 міськ- та облрад на виконання норм 6-ти чинних законів, спрямованих на боротьбу з корупцією. Деякі з них були ухвалені після Революції Гідності, деякі – 3-4 роки тому.

a6e0a5c-12116347

Як виявилось, з 21 норми законів, виконання яких було об’єктом дослідження, жодна з рад не виконала і 50% норм, які вимагалися відповідно до законів. Аналогічна ситуація і серед обласних рад.

Стало зрозуміло: депутатам плювати на виконання Законів України і вони просто саботують боротьбу з корупцією на місцях. Дерибан землі і комунальних ресурсів, зловживання, розкрадання та кумівство – всі ці риси дореволюційного режиму нікуди не зникнуть, якщо не будуть змінені правила гри для місцевих політиків.3

Активісти сформували рекомендації для кожної з 56 пілотних рад. Зміни, які пропонувалося внести до нормативних документів, стосувалися запровадження доступу громадян на засідання міськради, її комітетів, комісій, оприлюднення рішень сесії ради, виконкому, порядків публікації проектів рішень, звітування депутатів перед громадою, запобігання конфлікту інтересів, механізму ініціювання громадських слухань, місцевої ініціативи тощо.

У вересні та жовтні 2015 року, напередодні виборів, активісти коаліції звернулися до політичних партій з пропозицією підписати меморандум-обіцянку щодо запровадження обов’язкових антикорупційних норм у радах після їх обрання. 6 партій погодилися підписати меморандум на всеукраїнському рівні, більшість інших долучилися до меморандуму на рівні місцевих осередків.

4

Після виборів у містах-обласних центрах експерти коаліції долучилися до роботи над зміною регламентів міських та обласних рад. У більшості міст рекомендації активістів були враховані принаймні частково. В середньому рівень відкритості зріс на 32%, при цьому Вінницька обласна рада виконала 100% рекомендацій, Тернопільська міська – 81% тощо. Таким міським радам, як Одеська та Яремчанська вдалося збільшити рівень прозорості (за методологією коаліції) з 0% до 69% і 61% відповідно.

У регіонах, де діяла коаліція, в середньому покращились: 1) доступ на пленарні засідання рад – на 50-70%; 2) доступ на засідання комітетів – на 30-40%; 3) доступ на засідання комісій – на 35-45%; 4) оприлюднення рішень рад – на 45-55%; 5) оприлюднення протоколів комісій – на 50-60% тощо.

На сьогодні до коаліції приєдналися учасники з 11 областей, які на волонтерських засадах перевіряють місцеві ради та спільно з експертами Центру надають рекомендації щодо прозорості та підзвітності.

Коаліція продовжує працювати, вести переговори з депутатами щодо змін у нормативних документах рад тощо.

2

У 2016 році Івано-Франківськ став першим містом, у якому активісти коаліції пішли судом проти місцевої ради з вимогою виконання антикорупційного законодавства.

Показати кнопки
Сховати кнопки