Революція Гідності змістила режим Януковича, проте не змогла зламати стару олігархічну систему української політики. Найвпливовішими фігурами у ній досі лишаються аж ніяк не лідери парламентських партій, а олігархи, які ці партії фінансують. Внаслідок дій партій, які відстоюють не так інтереси громадян, як своїх спонсорів, держава втрачає десятки мільярдів гривень щороку.На думку українських та міжнародних експертів у сфері виборчого законодавства, єдиною зброєю, яка може подолати політичну корупцію, є державне фінансування політичних партій та виборчих кампаній у зв’язці з одночасним радикальним збільшенням рівня контролю над партійними фінансами.


Іншими словами, потрібно, з одного боку, надати партіям з найбільшою народною підтримкою можливість існувати без фінансових ін’єкцій з боку бізнесу, а з іншого – максимально обмежити можливість впливу бізнесу на самі партії.

7020d7f-123234

Центр «Ейдос» спільно з Transparency International Ukraine та за участі українських  та міжнародних експертів розробив інноваційний законопроект «Щодо запобігання та протидії політичній корупції», який отримав  у Верховній Раді реєстраційній номер 2123а. Офіційними (де-юре) авторами законопроекту стали народний депутат від БПП Сергій Лещенко, віце-спікер ВР Андрій Парубій та депутат від «Самопомочі» Єгор Соболєв.

Сергій Лещенко, Віктор Таран

Законопроект передбачає впровадження щорічного державного фінансування партій, які на виборах отримали 2% голосів виборців (з другої половини 2016 року) та часткове відшкодування витрат партій на передвиборну агітацію на парламентських виборах. Одночасно встановлюється обмеження щодо джерел фінансування партій, передвиборної агітації на виборах, а також обмеження суми річного внеску на користь партії від однієї особи, щоквартальне оприлюднення партіями детальних звітів про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру тощо.

держфінпартіи?2

«Ейдос» провів масштабну адвокаційну кампанію закону. Були підготовлені та опубліковані у провідних ЗМІ більше  двох десятків статей та прес-релізів, створено та поширено два анімаційних ролика, які розповідали про суть та зміст закону, проведено дві прес-конференції, ряд круглих столів у Києві та регіонах, а також навчено більше 60 активістів, які займалися просуванням закону.

Врешті, внаслідок значного медійного та суспільного тиску, 9 жовтня Верховна Рада України прийняла закон про бюджетне фінансування політичних партій. За зміни до деяких законодавчих актів України щодо недопущення та протидії політичній корупції №2123а в цілому проголосували 229 народних депутатів.

У найближчі роки нас чекає справжня революція в сфері прозорості політичних фінансів.

держфінпартіи?3

Уже у 2016 році парламентські партії вперше в історії змушені будуть надати детальний звіт про власне майно, його вартість, доходи та витрати, про усі внески на користь партії, включно з детальною інформацією про особу та час платежу тощо.

partyfinance

Контроль за фінансами партій матиме Національне агентство з питань запобігання корупції (збиратиме та оприлюднюватиме звіти, передаватиме матеріали у правоохоронні органи) та Рахункова палата (здійснюватиме фінансовий аудит партій).

Показати кнопки
Сховати кнопки