7 лютого у приміщенні інформагентства РІА-новини відбулась прес-конференція з нагоди другої річниці ухвалення Закону «Про доступ до публічної інформації». Медіа-експерти, журналісти та представники влади оцінили дію Закону та проаналізували загальний стан реалізації права на інформацію в Україні.

Під час заходу Наталя Соколенко (Центр UA) охарактеризувала стан виконання закону та дійшла висновку, що право на інформацію не реалізується в Україні повною мірою. Зокрема, існує “скляна стеля” для запитань в інформаційних запитах, яку не можуть “пробити” журналісти. Є теми, про які нічого не можна дізнатися – за “скляною стелею” залишаються відповіді на запитання про деталі оборудок з державними фінансами, землею і майном, в яких фігурують найвищі посадовці, наприклад, з колишньою державною резиденцією “Межигір’я”.

Віктор Таран (ЦПСА) представив результати моніторингу виконання закону про доступ органами місцевої влади та оголосив найсумліннішого виконавця й найбільшого порушника Закону «Про доступ до публічної інформації». Список найзакритіших органів влади на місцевому рівні очолили Чернівецька обласна державна адміністрація та Миколаївська міська рада. За це вони отримали І місце в номінації “Таємна бюрократія”. Водночас, Львівська ОДА та Донецька міська рада у 2012 році відзначились у номінації “Каламутна вода” за неповноту та нечіткість у наданні відповідей на запити. Список переможців у номінації “Прозорість року” очолили Сумська ОДА й Запорізька міська рада, а нагороду “Чиста правда” отримали Запорізька ОДА й Рівненська міська рада.

Ольга Сушко (ІМП) узагальнила досвід судових оскаржень та наголосила, що за два роки суди України так і не почали брати до уваги деякі прогресивні норми, закладені у Законі “Про доступ до публічної інформації”. Наприклад, судді часто не зважають на положення щодо відкритості інформації про бюджетні кошти. Експерт виразила надію, що рішення Європейського суду у справах щодо України змінять цю практику на краще
Також на прес-конференцію були запрошені представники влади, які висловили свої думки, щодо реалізації Закону «Про доступ до публічної інформації».

Роксолана Стадник (Секретаріат КМУ) підкреслила, що прийняття Закону стало великим надбанням суспільства і влади, відновленням довіри один до одного та взаємної відповідальності. Пані Стадник також навела статистику роботи органів виконавчої влади у сфері доступу до публічної інформації, зокрема у період з 9 травня 2011 по 31 грудня 2011 органами виконавчої влади опрацьовано 62660 запитів, найбільша кількість з яких надійшла до МВС – 15243.

В свою чергу Оксана Нестеренко (Офіс Уповноваженного ВРУ з прав людини) наголосила на ряді типових порушень права на доступ до публічної, зокрема відмова у наданні інформації про розпорядження бюджетними коштами та комунальним майном, віднесення публічної інформації до службової з порушенням вимог Закону України “Про доступ до публічної інформації”, відсутність доступу громадськості до генеральних планів міст.

Керівник Головного управління забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України Денис Іванеско заявив, що не зважаючи на те, що закон працює, а інструменти доступу щодня приносять користь громадянам і журналістам, півтора роки роботи показали, що є слабкі місця та неузгодженість різних норм. Пакет змін до законодавства, який має закрити ці прогалини вже у Верховній Раді і пройшов перше читання. Передусім, це зміни закону «Про захист персональних даних», впровадження штрафів за невиконання закону про доступ, вимога публікувати на офіційних сайтах декларації про доходи високопосадовців.

 

Показати кнопки
Сховати кнопки