Реформа відкритості публічних фінансів знаходиться під загрозою зриву. Причиною цього є масове саботування виконання Закону “Про відкритість використання публічних коштів” з боку державних підприємств, органів місцевого самоврядування та органів влади. Розпорядники бюджетних коштів бойкотують реєстрацію особистих кабінетів на порталі Є-data.

На сьогоднішній день на порталі зареєструвалося лише 40% розпорядників. Така ситуація склалася через відсутність належного контролю з боку Міністерства Фінансів та слабкі санкції за порушення закону. Про це заявив голова Центру “Ейдос” Віктор Таран під час прес-конференції.

Всі розпорядники бюджетних коштів мають зареєструватися на сайті до 1 липня. Однак через саботаж Закону  українці не зможуть побачити вчасно куди щорічно витрачається понад 500 млрд. грн. бюджетних коштів.

Згідно постанови, за ефективним виконанням Закону, та за наповненням порталу зокрема, слідкує Міністерство фінансів України. Однак, воно не виконує цієї функції якісно. Такий висновок можна зробити із даних про те, що приблизно 75% всіх зареєстрованих кабінетів не заповнені інформацією належним чином. Багато де відсутні фрагменти інформації, яка є обов’язковою для заповнення.

Віктор Мазярчук, експерт Центру “Ейдос”, додав: “Існує необхідність внесення змін до чинного Закону “Про відкритість використання публічних коштів” з метою посилення відповідальності за порушення Закону. Сьогодні за невиконання норм цього закону передбачений штраф у розмірі всього 850 гривень з керівника установи і не передбачений алгоритм документального фіксування факту порушення. У результаті керівнику установи часто вигідніше заплатити штраф і не публікувати інформацію”.

Через вісім місяців після вступу в дію Закону України “Про відкритість використання публічних коштів” на єдиному порталі використання публічних коштів зареєстровано 31, 6 тисяч кабінетів розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, що складає лише 40% від загальної їх кількості.

Що стосується власне державних підприємств, то за даними організації Case Ukraine станом на початок червня 2016 року, 88,4% із них не створили кабінети на порталі. Євген Шульга, директор з розвитку проекту “Ціна держави” розповів: “Найбільше непрозорих державних підприємств знаходиться у підпорядкуванні Міністерства енергетики та вугільної промисловості (373) та Міністерства аграрної політики та продовольства (371)”.

За останніми даними найбільший відсоток реєстрації показали такі області: Тернопільська (56%), Львівська (52%), Одеська та Миколаївска (51%). Найменший: Луганська (22%), Донецька (26%), Закарпатська (29%).

Показати кнопки
Сховати кнопки