Минулий рік став роком ProZorro. В тендерній сфері нарешті запанував принцип «всі бачать все». Відтепер будь-хто може перевірити, які ремонти заплановані на сусідній вулиці, скільки ці роботи коштують та, коли завершаться. Не дивно, що платники податків, які втомились від корупції, розпочали активно використовувати ProZorro для контролю над владою.

Нині реєстр судових рішень мало не щодня наповнюється новими ухвалами в кримінальних провадженнях, відкритих якраз через порушення на закупівлях.   Досить показово, що справи заводяться як на західній Україні так і на східній. Це ще раз підтверджує, у шахрайства немає батьківщини. Інформація, яка міститься в реєстрі, дає змогу зрозуміти, як саме система ProZorro протидіє посяганням на бюджетні гроші.

У Мелітополі, що в Запорізькій області, протягом 2015-2016 років місцеве комунальне підприємство «Міськсвітло» за рахунок грантових коштів  Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО в межах програми «Північна ініціатива гуманітарної підтримки та енергоефективності» встановило LED-освітлювачі по центральним вулицям. Вже за допомогою Prozorro та інших порталів таких як e-data та z.texty тамтешні активісти з`ясували, що минулого року управління ЖКГ Мелітопольської міської ради також сплатило понад двох мільйонів гривень за освітлювачі на тих же вулицях тільки вже з бюджету на рахунок місцевого ФОП. Як згодом дізналася поліція, весь штат працівників ФОПа щасливичка складається лише з однієї людини.

На Закарпатті правоохоронці перевірили інформацію про фіктивні роботи проведені за кілька днів до Нового року. Історія банальна. 26 грудня відділу освіти, молоді та спорту Ужгородської районної адміністрації уклав угоду з місцевою фірмою на капітальний ремонт харчоблоку сільської школи за чверть мільйона гривень. Всі документи сумлінно опублікували на Prozorro. Вже 31 грудня угоду закрили і заплатили гроші за начебто зроблені роботи. Втім слідчі з`ясували, що станом на січень 2017 року роботи не були виконані.

Досить красномовна історія сталася нещодавно на Донеччині, де ефективно спрацювала зв’язка активісти-ЗМІ. Місяць назад країну сколихнула новина про захмарні ціни на закупівлях санаторію для сиріт «Смарагдове місто», м. Св`ятогорськ. На Prozorro був оприлюднений перелік низки найменувань продуктів харчування, які закупили втричі дорожче від ринку. Активісти забили на сполох. Новину підхопили медіа, які швидко рознесли звістку про можливі порушення. Після публікації новин поліцейські відкрили кримінальне провадження. В санаторії тривають перевірки.

Наведені показові справи одні із найсвіжіших в судовому реєстрі. І стануть гарним щеплення від майбутніх махінацій. Які висновки мають зробити замовники тендерів? Працювати треба по закону. Адже настала ера 100% відкритості, коли найпотаємніші справи видно в системі. Які висновки для свідомих громадян? Користуйтеся системою ProZorro. Вона ваша.  Тому саме платники податків мають контролювати, куди та як витрачаються гроші.

karta_kanevskyj

Показати кнопки
Сховати кнопки