З А К О Н У  К Р А Ї Н И
Про політичні партії в Україні

Стаття 15. Обмеження у здійсненні внесків на підтримку
політичних партій
:

3) іноземними державами, іноземними юридичними особами,
іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними
особами, кінцевими бенефіціарними власниками (контролерами) яких є
іноземці чи особи без громадянства

Серед оприлюднених фінансових звітів партій за перші 9 місяців 2016 року експертами Центру Ейдос наразі виявлено кілька партії, що отримували значні внески від компаній з іноземними власниками. Віктор Таран проаналізував їх спеціально для Цензор.НЕТ.

Із парламентських – це ВО Батьківщина, яка від юридичних осіб в другому кварталі отримала 170 000 грн. 80 000 грн. внесло ТОВ «РЕЙТАР», а 90 000 грн – ТОВ «ЕКСПАЛАЙТ-2004». Обидві юридичні особи знаходяться за однією і тією самою адресою реєстрації. Кінцевими бенефіціарними власниками цих товариств є іноземці – Ерік Чарльз Далгрена (США), Лі Іші (КНР) та Річард Крістіан Адамс (Південно-Африканська Республіка).

Якщо говорити про непарламентські партії, то абсолютними чемпіонами по внескам від компаній, бенефіціарами яких є іноземці – являється Аграрна партія України.

Десять аграрних компаній, кінцевими бенефіціарами яких є два громадянина Кіпру, профінансували партію на 2,3 млн. грн. Українським партнером кіпріотів виступає ТОВ “СВАРОГ КАПІТАЛ”, власницею яких є Буряк Марина Леонтіївна. Марина Буряк – дружина Олександра Буряка, одного з братів екс-нардепів.

censor_blogs_content_big

Найбільшим спонсором Аграрної партії фізичною особою за згаданий період є Корбан Олег Борисович. Голова Київської обласної організації АПУ, з неоднозначним минулим, зробив внесок в 357 тис.грн. Колишнього заступника Голови Київської ОДА, звільненого на початку 2016 року, звинувачують у системних фальсифікаціях виборчих кампаній Києва різних років. Зокрема, за наявною інформацією Олег Корбан курував у 2004 році тіньовий штаб кандидата у Президенти України Віктора Януковича по Голосіївському району. А у 2012 році Олег Корбан очолював передвиборчий штаб екс-регіонала забудовника Ігоря Лисова та імовірно очевидно організовував тітушок на скандальному 211виборчому окрузі в Києві. Що стосується доходів Корбана, то за 2014 рік Олег Борисович задекларував сімейний дохід на 7,6 млн.грн.

Фінансування політичних партій з, так званих, офшорних компаній – пряме порушення Закону України. Експерти Центру Ейдос вже передали інформацію до Національного агентства з питань запобігання корупції. Але, найбільше покарання, яке чекає партії – 6800 грн. І якщо порівнювати ці штрафи з міліонними внесками – ця сума нікчемно мала. То ж чи достатній такий важіль впливу на формування доброчесності політичних партій – питання риторичне.

Показати кнопки
Сховати кнопки