“От би в нас бюджетні кошти витрачали так прозоро, як в Європі”. Подібні фрази, чув, мабуть, кожен. Кого не спитай у соцмережах – кожен підтримає ініціативу, яка дозволяє відстежити витрачання коштів держбюджету або бюджету міста.

А якщо такий механізм з’явиться – здається, всі захочуть скористатися ним.

Ось тільки реальність – інша.

Що ж робиться в українських реаліях, розбирався журналіст Сергій Сидоренко у своїй статті для Європейської Правди.

Насправді в Україні – за фінансової підтримки ЄС – вже створені такі сервіси. Та вони не можуть похвалитися величезною популярністю. “Сарафанне радіо” теж не працює – дані про те, скільки грошей дали і скільки вкрали при будівництві місцевої школи або дитячого майданчика, не обговорюють в кожному дворі.

Досить відірватися від “фейсбук-України” і поговорити з людьми поза межами столиці, як з’ясовується: інтерес до цієї теми значно перебільшений.

Навіщо ж ЄС продовжує витрачати кошти на програми бюджетної прозорості в Україні? Чи реально, що вони все ж таки стануть популярні? В цьому спробувала розібратися “Європейська правда”.

Питання не в грошах, просто не вистачає рук

“Ідея сервісу “Відкритий бюджет” з’явилася ще 2013 року, коли ми брали участь у підготовці законопроекту “Про відкритість використання публічних коштів”, – розповів ЄП Володимир Тарнай, керівник проекту Open Budget у Центрі “Ейдос”.

“З’ясувалося, що місцева влада нерідко готова публікувати дані про витрати, але розібратися в них неможливо. Вони просто “видають на-гора” скани таблиць з бюджетними кодами. Ми вирішили візуалізувати ці дані”, – говорить Тарнай.

Сервіс був запущений ще минулого року. Зараз працюють два незалежних модулі: один показує детальну структуру надходжень і видатків місцевого бюджету, підключеного до системи, другий – дає розбивку по конкретних об’єктах.

Приміром, у Дніпрі на ремонт покрівлі по вулиці Пушкіна, 53, над квартирою №10, виділено 59 800 грн. На тренажерний майданчик неподалік – 48 тис. грн.

Та наскільки популярний такий сервіс?

27 тис. відвідувань за півтора місяці, близько 700 – за робочий день. Це – показники відвідуваності Open Budget у липні-серпні 2016 року, надані розробниками. Але ж йдетьсясумарно про 32 міста, містечка і громади, підключені до сервісу!

Дніпро – найбільший місцевий бюджет, заведений в Open Budget. Місто підключилося до системи в червні і, за словами Тарная, активніше за інших бере участь у її доопрацюванні, але його показники в статистиці – відверто невисокі. У перші тижні після запуску, поки йшла реклама в місцевих ЗМІ, відвідуваність була трохи вища, а з липня – знизилася до близько 30 відвідувань у робочий день.

ЄП зустрілася з куратором проекту в місті – Янікой Меріло, в.о. заступника мера і громадянкою Естонії. У Києві Яніка більше відома як екс-радник колишнього глави МЕРТ Айвараса Абромавичуса, фахівець з інвестицій та фанат e-governance.

Замовивши каву у секретаря по СМС (зі словами “ми ж будуємо електронне управління, чи не так?”), вона запропонувала своє пояснення невисокої відвідуваності сервісу. На її думку, нинішніх можливостей “Відкритого бюджету” не вистачає, проект необхідно доопрацювати. “Потрібно показати бюджет комунальних підприємств, адже це така тінь… Людям цікаві саме їхні витрати”, – впевнена вона.

Як виявилося, Дніпро вже виділило 80 тис. грн на доопрацювання програмного комплексу.

“Ми хочемо набагато більшої відкритості, ніж пропонує розробник. Готові відкривати всю інформацію по школах, лікарнях – аж до того, щоб показати, що і за якою ціною потрапляє дітям на обід. У міста є фінансовий ресурс для розробки, ми готові були навіть заплатити більше, щоб отримати результат швидше, але змушені чекати. Питання не в грошах. У них просто не вистачає рук”, – каже заступник мера.

У міському бюджеті на програми відкритості зарезервовано до 1 млн грн, зазначено на міському сайті. Open Budget був створений за гроші Євросоюзу, але проект ЄС вже завершився і тепер для оплати роботи програмістів доводиться шукати сторонні джерела, пояснили в “Ейдосі”.

Володимир Тарнай підтвердив, що таке доопрацювання дійсно є в планах. “Я ще від початку запланував би розробку модулів для комунальних підприємств і для витрат держбюджету. Але про це легко говорити зараз. А проект готувався 2013 року, коли закон “Про відкритість використання публічних коштів” був лише в планах”, – пояснив він.

От тільки чи збільшить це оновлення реальну популярність сервісу?

Читати статтю далі…

Показати кнопки
Сховати кнопки