Міністерство економічного розвитку та торгівлі запропонувало увести добровільне застосування електронних реверсивних аукціонів державними замовниками, згідно із проектом закону, оприлюдненим 28 січня на сайті Міністерства.

Як відомо, із 1 січня всі замовники мали в обов’язковому порядку застосовувати електронні аукціони, згідно зі змінами в профільний закон про здійснення державних закупівель, прийнятих Верховною Радою влітку 2012 року. Дотепер ця норма не діє, оскільки Кабінет Міністрів та МЕРТ не прийняли всього пакету нормативних актів, які повинні уможливити її використання на практиці.

На думку Віктора Тарана, директора Центру Політичних Студій та Аналітики, «пропозиція МЕРТ є цілком слушною, оскільки більшість органів влади не готові до застосування е-аукціонів. За результатами спеціального дослідження ЦПСА, наприкінці листопада 2012 року більше половини обласних державних адміністрацій, міських рад обласних центрів, міських рад та райдержадміністрацій не мали електронного цифрового підпису (ЕЦП), без якого участь у е-торгах є неможливою.

Більш того, значна частина обласних держадміністрацій будівництва – із 300 до 100 тисяч грн.. Як відомо, наприкінці 2011 року Верховна Рада із подачі будівельного лобі та без будь-яких консультацій із громадськістю підняла пороги втричі – для закупівлі товарів в сфері будівництва до 300 тисяч, а для закупівлі робіт – із 300 тисяч до 1 мільйона гривен.

На думку В.Тарана, «цю ініціативу МЕРТ слід вітати, хоча воно й зупинилося на півдорозі через те, що не запропонувало зниження порогу закупівель робіт хоча б до 500 тисяч гривень».

Більш того, протягом останнього року представники громадськості та журналісти неодноразово протестували проти закриття інформації про закупівлі державних підприємств за власні кошти. Як відомо, це сталося влітку 2012 року через прийняття сумнозвісного законопроекту № 9634.

Отже, як заявляє В.Таран, «уряду та МЕРТ слід до кінця пройти шлях до прозорих державних закупівель та відкрити інформацію про результати закупівель держпідприємств за власні кошти».

По-друге, Мінекономіки пропонує видалити найбільш кричущі прогалини в регулюванні е-аукціонів, які можуть призвести до зловживань та порушення прав учасників торгів.

Так, міністерський законопроект передбачає, що грошове забезпечення заявки учасників буде розміщуватися на рахунках Державного казначейства, а не приватних операторів електронних майданчиків. Це має гарантувати вчасне повернення учасникам цих коштів.

Крім того, Мінекономіки запропонувало лишити учасників права подавати заявки після закінчення торгівельної сесії (пункт 7 статті 39-9), щоб унеможливити ризик змови між учасниками.

За оцінками експертів ЦПСА, ці заходи є доречними, проте уся процедура електронних аукціонів потребує подальшого спрощення, щоб стати дійсно привабливою як для учасників, так і замовників державних торгів.

За детальнішою інформацією, будь ласка, звертайтеся до координатора по зв’язках із громадськістю ЦПСА – Інни Грищенко,тел. (+38063)73-13-915 , e-mail: inna.miniailo@gmail.com.

 

 

Показати кнопки
Сховати кнопки