Сказ – смертельна хвороба для людей і тварин, котра при підтвердженні діагнозу в 100% випадків закінчується смертю. Відомі лише декілька випадків, коли вдавалось врятувати людину.

 Сказ

В кожен бюджет місцевого рівня щорічно закладаються кошти для придбання вакцин. За словами начальника управління охорони здоров’я Білоцерківської міськради Анатолія Рогова, проблем із закупівлею антирабічної вакцини не виникало. Її мають видавати безоплатно у випадку звернення громадян за допомогою. Проте практика декілька років свідчить про інше – лікарі зазначають відсутність препарату і радять придбати його в аптеці.

Для прикладу, в найбільшому місті Київської області Білій Церкві подібні препарати реалізовувала виключно аптека ПП «Фармед», що знаходиться в міській лікарні №2. Власниками наприкінці 2013 року значилися Головенко Олександр Сергійович та Ільченко Олена Миколаївна. Вочевидь, це син головного лікаря та дочка заступника головного лікаря вищезгаданого медичного закладу.

ПП Фармед (2013)

Але нещодавно, викупивши дві частки по 4500 грн, одноосібною власницею стала невідома широкому загалу Русс Світлана Петрівна.

ПП Фармед (2014)

Причетність даних осіб до корупційної схеми імені Рогова майже неможливо довести. Тому, беручи до уваги презумпцію невинуватості, можемо стверджувати лише про їх пасивну роль через реалізацію даних препаратів.

Більше того, на офіційний запит публічної інформації управління охорони здоров’я надало заперечення придбання вакцини з формулювання «тендер на закупівлю антирабічних вакцин в 2013 році не проводився».

Таким чином Рогов уникнув неприємних запитань, оскільки тендер і державні закупівлі є тотожними поняттями. Він точно розумів про що йдеться. На запитання щодо виділених коштів з міського бюджету знову зманіпулювали, зазначивши виключно про цільові кошти. Хоча зрозуміло, що гроші витрачались із спецфонду КФК «Ветмедикаменти». Навіщо водити за ніс і не давати відповіді на запитання?

Більше того, в лікарні №1 виписували рецепт з номером та печатками, як того вимагає процедура. Але в аптеці «Фармед» відмовились видати вакцину через відсутність круглої печатки з назвою цього медзакладу, хоча і був присутній довгий штамп з аналогічними реквізитами! Після повторного взяття рецепту, але вже без номеру та з круглою печаткою, досить легко продають життєво необхідну дозу.

Варто відзначити, що саме за номером рецептів можна визначити кількість законно реалізованих в аптеці медикаментів.

 Лємєнов

Всупереч словам Рогова про передачу величезної кількості вакцин в дитячу лікарня, там також «радять» купити у вищезгаданій аптеці. Якщо припустити, що лікарі тільки в крайніх випадках надавали вакцину із запасів, а всю іншу громадяни купляють в аптеці ПП «Фармед», то єдина компанія в місті заробляє на здоров’ї  та житті людей. Така поведінка може свідчити про наявність корупційної схеми.

Чек ПП Фармед

Тепер перейдемо до калькуляції фінансових ресурсів, котрі витрачаються громадянами, дякуючи змові медичної еліти найбільшого міста Київщини. Вартість антирабічної вакцини в аптеці коливається в межах 100-120 гривень за дозу.

Зосередимось на розмірі закупки і зроблених щепленнях. 2011 та 2012 роки – 115 та 113 вакцин відповідно, на суму приблизно 25 тис грн. Але  2013 року – фантастичних 428 доз на суму 50 000 грн. Зі слів медперсоналу лікарень, майже два роки вакцинацію здійснювали виключно за рахунок громадян. Цього року тенденція не змінилася – людей направляють саме в дану аптеку, не надаючи вакцину із запасів. Тому логічним постає запитання – куди дівається антидот сказу?

Варто також відмітити, що 2013 року закупівлі було проведено лише у вересні. Хоча це потрібно робити на початку року, адже  пік розповсюдження сказу припадає на весняно-літній період.

Аргументації для чотирикратного збільшення закупівлі в порівнянні з попереднім роком теж не виявлено, а розподіл між місцевою дитячою лікарнею та міською лікарнею №2 взагалі поза межами адекватності та розуміння. В міську надали 30 антирабічних вакцин, а в дитячу – 398. Чому ж така різниця? По словам Рогова, подібне зумовлено великою кількістю покусів дітей. Хоча пропорція не має бути настільки разючою.

Перейдемо до калькуляції можливого рівня реалізації медпрепаратів в аптеці. Так, в 2011 році, при умові що вакцинацію проводили 115 разів, інші 90 на суму 10 000 грн куплені у «Фармед». Наскільки відомо, в той час населенню ще давали можливість безоплатно отримати антидот сказу. Інакше суму прибутку можна просто подвоїти.

В 2012 році різниця становила вже 187 вакцин на суму 20 000 грн, хоч управління охорони здоров’я знало кількість щеплень за попередній рік і мало про лобіювати закладення більших коштів в спецфонд.

Як згадувалось, в 2013 році закупку здійснили досить пізно і вакцина мала б бути в запасах, але й тоді люди витрачали власні гроші. За свої кошти громадяни лише тимчасово перестали купляти вакцину під час Євромайдану, причина такої зміни позицій невідома. Можливо Рогова дуже непокоїла перспектива опинитися у в’язниці. Наразі схема відновлена і працює, як швейцарський годинник Patek Phillipe.

Логічно припустити, що начальник управління охорони здоров’я, можливо в змові з керівництвом міських лікарень, як мінімум два-три роки не допускає безкоштовного розповсюдження життєво необхідних вакцин.

Дякуючи нерозумінню чи умисному прихованню своїх корупційних діянь, Анатолій Рогов підставив всю медичну еліту Білої Церкви. Це не єдина претензія до діяльності начальника управління охорони здоров’я. В 2014 році виникло декілька резонансних справ щодо смертей в міському пологовому будинку, одна з них – втрата життя матері і дитини при народженні, хоча жодних підтверджених негараздів зі здоров’ям у них не було. Проводиться службове розслідування, але як часто стається в Україні, кругова порука може знову врятувати корупціонерів, проявивших злочинну недбалість, від справедливого покарання.

P. SПро діяльність керівника управління охорони здоров’я Анатолія Рогова в прямому ефірі «Діалог з країною» жителі Білої Церкви згадали при спілкуванні з тоді ще кандидатом в Президенти України Юлією Тимошенко. Вона, в свою чергу, пообіцяла розібратися з такими «діячами».

Експерт центру політичних студій та аналітики,

Олександр Лємєнов

«Цю публікацію було створено в рамках проекту “Відкритий бюджет” за підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації повну відповідальність несе  “Центр політичних студій та аналітики”. Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу».

Показати кнопки
Сховати кнопки