Міжнародна організація IBP (Internatinal Budget Partnership) оприлюднила дослідження відкритості бюджетів в Україні за 2012 рік. Це дослідження проводиться кожні два роки шляхом експертного аналізу ситуації в країні.

В 2012 році індекс відкритості бюджетів в Україні складає 54 пункти з 100 можливих, що не набагато перевищує середній показник по країнах, що досліджуються, проте в порівнянні з 2010 роком Україна опустилася в рейтингу на 8 пунктів.

На думку директора Центру Політичних Студій та Аналітики Віктора Тарана до ключових причин, що призвели до падіння рейтингу належать:

недостатня залученість влади громадськості на етапі підготовки проектів місцевих бюджетів,
неоприлюднення на сайтах органів влади прийнятих бюджетів разом з усіма додатками, в яких розписана інформація про всі доходи та видатки відповідного органу влади, закритість звітів (піврічного та за результатами роботи за девять місяців) про виконання бюджету,
недостатній рівень доступності для громадян бюджетної документації,
низький рівень подачі інформації в річному звіті про виконання бюджету та відсутність в Україні громадського бюджету

На думку експерта Центру Володимира Тарная, однією з ключових проблем в даному напрямку є відсутність в громадян відчуття того, що саме їхнім коштом розпоряджаються чиновники на місцях, і ефективність використання цих коштів повинна контролюватися громадою. Тому громадськості для покращення цієї ситуації потрібно рухатися двома шляхами:

здійснювати тиск на органи влади, щоб вони оприлюднювали на своїх сайтах ВСЮ інформацію, яка стосується перебігу бюджетного процесу протягом року та впроваджували у себе систему громадського бюджету;
проводити інформаційно-просвітницькі кампанії направлені на розяснення громадськості важливість здійснення систематичного контролю за бюджетним процесом.

Власне, на досягнення цих цілей і працює Центр останні кілька років. “Зараз громадськість є відносно пасивною в питаннях громадського контролю, через те, що більшість населення України не розбирається в бюджетній системі, а органи влади не надають відповідної інформації у повній мірі та у доступній формі. Тому становлення та розбудова системи ефективного громадського контролю в Україні є надзвичайно важливою та актуально” – підсумував директор Центру Політичних Студій та Аналітики Віктор Таран.

 

Показати кнопки
Сховати кнопки