Фото: семінар «Економічний вимір прийняття політичних рішень» у Черкасах 

У місті Черкаси 21-24 червня відбувся семінар «Економічний вимір прийняття політичних рішень». Протягом трьох днів учасники дізналися, як фінансуються реформи, чому не можна одночасно знизити податки і підвищити пенсії, як дізнатись, на що витрачають бюджет міста. Також розбирали нові тенденції економічної думки, говорили про досвід ліберальних реформ різних країн, поведінкову економіку, економіку щастя, маніпуляції, публічні фінанси.

Всі отримані знання учасники закріпили практичними вправами, економічними іграми та створювали й презентували власні проекти в контексті запропонованої лекторами проблематики.

Фото: політолог, кандидат наук із державного управління, експерт у сферах державного управління та місцевого самоврядування Віктор Таран 

Політолог, кандидат наук із державного управління, експерт у сферах державного управління та місцевого самоврядування Віктор Таран розповів учасникам та показав на конкретних прикладах роботи державних установ, як працює система державних фінансів в Україні, державний борг, як він формується та розраховується, хто є головними розпорядниками бюджетних коштів, міжнародні валютні резерви та функціональну структуру зведеного бюджету.

Фото: старший аналітик компанії CIVITTA Сергій Корнилюк

Старший аналітик компанії CIVITTA Сергій Корнилюк розказав про базові економічні теорії, економічне щастя, що таке попит і пропозиція, як вони формуються, про трудову вартість Карла Маркса, дефіцит, профіцит, теорему Коуза. Також учасники розбиралися, як формується ціна на газ, що таке надлишок споживача, надлишок виробника та ефект Робін Гуда. Також разом зі спікером учасники виконували завдання та вирішували економічні загадки на кшталт: чому Робін Гуда, який забирав гроші у багатих і віддавав бідним, залишаючи собі 10% на «утримання організації», через деякий час бідняки попросили більше не грабувати багатіїв?

 

Фото: керівник відділу комунікацій Міжнародного фонду «Відродження» Сашко Кульчицький

Разом із керівником відділу комунікацій Міжнародного фонду «Відродження» Сашком Кульчицьким говорили про швидкий і повільний мозок, якоріння, фреймінг, евристику доступності, евристику репрезентативності, оптимістичну самовпевненість, оману планування та розбирали ситуації, коли ми потрапляємо на гачок маніпуляторів.

Також для розуміння, як працюють маніпуляції Кульчицький радить прочитати такі книжки:

  1. Даніел Канеман «Мислення швидке й повільне»;
  2. Річард Талер «Поведінкова економіка. Як емоції впливають на економічні рішення»;
  3. Касс Санстейн «Поштовх. Як допомогти людям зробити правильний вибір»;
  4. Ден Аріелі «Передбачувана ірраціональність»;
  5. Джордж Акерлоф, Роберт Шиллер «Фішинг. Хто і як маніпулює вашим вибором».

Фото: виконавчий директор Центру «Ейдос», керівник проекту «Вища політична школа» Ольга Будник

Окрім лекцій та практичних завдань, учасники рахом із виконавчим директором Центру «Ейдос», керівником проекту «Вища політична школа» Ольгою Будник грали у групову гру «Моральність капіталізму».

«Ринок бореться за прихильність споживачів. Саме тому важливо надавати послуги та продавати товари якісні, знайшовши для себе оптимальний варіант надання послуг та отримання прибутку», – зазначає Будник.

Фото: експертка відділу бюджетної політики Центру «Ейдос» Катерина Багацька

Із експерткою відділу бюджетної політики Центру «Ейдос» Катериною Багацькою аналізували інструменти створення бізнесу, основні економічні теорії, державне регулювання, управління суспільними благами, глобальні економічні тренди та діджиталізацію. Також розбирали поведінкову економіку, формування та функціонування фінансових ринків, глобальне регулювання, економічні тренди та, як урбанізація та діджиталізація впливає на розвиток суспільства і держави в цілому.

«Громада може ефективніше управляти територією, ніж держава. Доведено, що держава – це не ефективний власник», – зазначає експерт.

Фото: представлення учасниками результатів практичного завдання

Керівник відділу бюджетної політики Володимир Тарнай розповів про бюджетний процес на місцевому рівні, типову структуру бюджету, про бюджет розвитку, механіку витрачання коштів, а також про бюджетний процес на локальному рівні та пояснив, як впливати на розвиток свого міста. Учасники аналізували показники міст, займалися стратегічним плануванням розвитку міста, розраховували бюджет та видатки.

Фото: учасники вирішують практичне завдання

Семінар було організовано та проведено Центром «Ейдос» за підтримки Фонду Фрідріха Науманна «За свободу».

Показати кнопки
Сховати кнопки