Всі жителі територіальної громади мають право контролювати діяльність місцевої влади та впливати на прийняття рішень. Проте важливо не просто мати це право, а й активно ним користуватись. Тож для того, щоб ви знали, як ефективно впливати на життя у своїй громаді, Центр «Ейдос» підготував для вас підбірку найцікавіших посібників про інструменти громадської участі в прийнятті рішень.

1.Практичний посібник «Громадські слухання», Міжнародний Республіканський Інститут

Одним із елементів контролю місцевої влади є громадські слухання, право на які гарантоване громадянам статтею 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Вони передбачають спільне обговорення питань місцевого значення. Щоб ефективно використовувати такий інструмент, рекомендуємо вам ознайомитись з практичним посібником по громадських слуханнях від Міжнародного Республіканського Інституту. 

У цьому посібнику просто і цікаво пояснюються механізми участі членів громади у прийнятті важливих рішень через проведення громадських слухань. Також там ви можете знайти успішні історії проведення громадських слухань в Україні, за допомогою яких вдалось поліпшили життя в своїх громадах.

2.Навчальний посібник «Місцеві ініціативи та залучення громадськості до здійснення місцевого самоврядування», Асоціація міст України

Іншою формою безпосередньої участі громадян у місцевому самоврядуванні є місцеві ініціативи. Згідно зі статтею 9 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування.

Асоціація міст України розробила спеціальний навчальний посібник, який детально пояснює цей процес та форми залучення громадян до розробки, прийняття та реалізації управлінських рішень на рівні громади.

3.Інформаційно-аналітичний довідник «Інструменти е-демократії у містах України», Центр розвитку інновацій НаУКМА

Оскільки в Україні набуває розмаху e-демократія, ви активно можете користуватись її інструментами для участі у прийнятті рішень. Наприклад, відповідно до ст. 23 ЗУ «Про звернення громадян» ви можете подати до органу місцевого самоврядування електронну петицію.

Цей та інші інноваційні інструменти участі громадян в прийнятті рішень описуються в інформаційно-аналітичному довіднику, який розробили експерти Центру розвитку інновацій НаУКМА. У ньому узагальнюється інформація про успіхи та недоліки використання таких сучасних інструментів, як електронні петиції, громадські бюджети участі, платформи взаємодії та платформи смарт сіті.

4.Аналітичний звіт «Бюджет участі (партиципаторний бюджет)», Фундація українсько-польської співпраці

Якщо ви прагнете реалізувати проект, направлений на покращення життя у своїх громаді, вам варто ознайомитись з темою бюджету участі. Це ініціатива, завдяки якій ОТГ мають право витратити частину виділених коштів бюджету на реалізацію таких проектів.

Детальний посібник, розроблений Фундацією українсько-польської співпраці ПАУСІ, містить дорожню карту запровадження бюджету участі, багато статистичної інформації, а також порівняння партиципаторних бюджетів в Польщі та Україні.

5.Посібник «Керівні принципи з планування та проведення адвокаційних кампаній», Лабораторія законодавчих ініціатив

В наш час одним з найефективніших інструментів в арсеналі активних громадян є адвокація. Адвокація складається з організованих зусиль і дій активних громадян з метою вплинути на дії, політику або рішення посадових осіб чи представників органів місцевого самоврядування та захистити інтереси та права громади.

Посібник, підготовлений Лабораторією законодавчих ініціатив, дасть вам як загальне розуміння того, що таке адвокація, так і набір інструментів з планування та проведення адвокаційних кампаній. 

та приємний бонус…

Аналітичний звіт «Ефективні інструменти впливу громадськості на процес прийняття рішень органами влади», Інститут аналітики та адвокації

Не знаєте який з цих інструментів стане найбільш ефективним? Який застосувати саме у вашій ситуації? Тоді ви можете ознайомитися з аналітичним звітом «Ефективні інструменти впливу громадськості на процес прийняття рішень органами влади». У цьому звіті викладені результати дослідження інструментів впливу громадськості на процес прийняття рішень органами влади та проведено їх порівняльний аналіз. Тож обирайте найбільш підходящий варіант та вперед до змін.

Автор: Гюнель Бабакішієва

Показати кнопки
Сховати кнопки