Щоб зупинити розкрадання бюджету, українське законодавство в сфері державних закупівель потребує негайних змін. Про це заявили активісти під час прес-конференції «Грудневий тендерний базар: як зупинити передноворічний дерибан чиновників».

«Щороку, під час новорічного святкувань, коли українці готуються до свят і не дуже слідкують за тим, що відбувається у владі, чиновники влаштовують акції щедрості для підрядників. В останні дні грудня вони закуповують товарів на мільйони гривень, часто переплачуючи їх ринкову вартість вдвічі, а інколи і втричі,» – розповів експерт Центру «Ейдос» Гліб Канєвський.

Зокрема, активіст Олексій Тамразов розповів про кричущі факти порушень закону під час допорогових закупівель. Так, наприклад, у Вінниці 4 січня 35 навчальних закладів підписали угод про закупівлю молока на загальну суму 5,5 мільйонів гривень (по 15,96 грн/л з ПДВ). Однак, наприклад, дитяча лікарня «Охмадит», яка послуговується  системою електронних торгів «Prozorro»,  придбала аналогічний продукт за 9,79 грн/л з ПДВ, що на 60% дешевше.

Щоб запобігти таким зловживанням експерти наполягають на необхідності внести зміни до закону про публічні закупівлі. Зокрема, вони пропонують зробити обов’язковим використання «Prozorro»  для відбору постачальника від «нульової» ціни для будь-яких товарів, послуг і робіт. А також внести зміни до закону про публічні закупівлі, щоб усі державні підприємства також попадали під його дію.

Нагадаємо, сьогодні сума допорогових закупівель складає до 200 тисяч гривень для товарів та послуг і до 1,5 млн. гривень для виконання робіт. Закон України не зобов’язує проводити через систему електронних закупівель ProZorro тендери, що не перевищують ці суми, однак і не забороняє користуватися системою.

Показати кнопки
Сховати кнопки