Право на доступ до інформації гарантоване статтею 34 Конституції України. Це право регулюється двома основними законами «Про інформацію» та «Про доступ до публічної інформації». 

Публічна інформація – це відображена та задукоментована інформація, яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень. 

Розпорядниками публічної інформації є:

  • Суб’єкти владних повноважень
  • Юридичні особи, що фінансуються державою
  • Особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб’єктів владних повноважень згідно із законом чи договором (включаючи освітні, оздоровчі, соціальні та інші послуги)
  • Суб’єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами (монополії)

Не є розпорядниками публічної інформації:

  • народні депутати Україні
  • депутати місцевих рад
  • сільський/селищний/міський голова
  • судді
  • прокурори
  • державні виконавці

Якщо вас не влаштовує ремонт, який провели біля вашого дому, ви можете дізнатися хто і за скільки зробив його. Це у свою чергу допоможе проконтролювати виправлення недоліків та подальшої підтримки виконаного ремонту. Користуйтеся своїм правом знати!

 Щороку урядом виділяються мільйонні бюджети на закупівлю ліків, які мають видаватися безкоштовно. Втім, мало хто може скористатися ними, оскільки у більшості медичних закладів відбувається корупційна змова і на пацієнтах наживаються за рахунок перепродажу цих ліків. Право знати – це можливість контролювати лікарні та не стати жертвами недобросовісних медиків!

 Мабуть, ви помічали, що у вашому населеному пункті час від часу деякі люди, особливо наближені до влади, отримують безкоштовні земельні ділянки? Завдяки праву знати ви можете дізнатися їхні імена, підстави за якими їм виділили цю землю, а також ім’ячиновника, що підписав відповідний указ. 

 Досі здаєте гроші у “батьківський комітет” школи на нові вікна чи на більш сучасне шкільне приладдя? А десь у сусідньому кабінеті директор вкотре потирає руки, плануючи як знову обманути вас і ваших дітей. Адже щороку із державного бюджету виділяються кошти на потреби шкіл. Перевірити скільки і на що було виділено ви можете завдяки праву знати.

 Протягом більш, ніж 3 років усі можновладці тільки те і роблять, що говорять про реформи. Втім, дуже часто їхні дії не співпадають із словами. Перевірити скільки саме на ту чи іншу реформу було витрачено міністерствами дуже просто – треба надіслати запит на інформацію! Така можливість забезпечується законом “Про доступ до публічної інформації”. Право знати – це можливість контролювати!

 Ви точно не раз стикалися із тим, що вам відмовляють у наданні тієї чи іншої послуги через те, що ви не принесли копію якогось документу чи не оплатили якусь квитанцію, про яку не згадується на сайті. Щоб не ходити та не вистоювати по сто разів у черзі ми радимо вам просто надіслати запит із проханням написати увесь необхідний пакет документів. Просто, правда ж? А все завдяки закону “Про доступ”.

 Якщо вам цікаво який план розвитку вашого населеного пункту – не проблема про це дізнатися! Відповідно до закону “Про доступ до інформації” чиновники зобов’язані вам надати таку інформацію!

 

 

Показати кнопки
Сховати кнопки