Партія президента справляє враження однієї з тих партій, які зі всіх сил намагаються дотримуватися норм нового  антикорупційного законодавства. Все ж на кону «бюджетні» мільйони, які в рази перевершують всю показану фінансову підтримку БПП як громадянами, так і самими партійцями.

Та чи все чисто за кулісами «Солідарності»? 

Підтримка гаманцем

У першому кварталі 2017 року «Солідарність» отримала більше 28 мільйонів гривень з державного бюджету в рамках фінансування своєї статутної діяльності, трохи більше 25 тисяч, переказаних з осередків в регіонах, а також… 10 гривень від фіз. особи.

Хоча отримання коштів від регіональних осередків на практиці виглядає притягнутим за вуха: починаючи з середини 2016 року, БПП здійснив такий собі фінансовий «реверс», коли осередки, які раніше лише давали і нічого не отримували, почали активно фінансуватися з центру.

З одного боку, це показує, що партія піклується про своїх однопартійців у регіонах та нарешті показує реальні видатки на утримання своїх офісів, а з іншого – ускладнює перевірку фінансової звітності. Адже для того, щоб дізнатись кінцеве призначення коштів партії, треба проаналізувати звіти всіх місцевих осередків.

Проте, як би там не було, кошти від партійних організацій більш, ніж символічний жест. Для порівняння, харківський осередок партії, який переказав на центральний рахунок найбільшу суму – 18 тисяч – отримав на свою діяльність 1 мільйон 342 тисячі гривень. Рівненський та кіровоградський обласні осередки, які переказали в середньому по 2200 грн., разом отримали трохи менше мільйона бюджетних коштів БПП.

Це оголює проблему, з якою стикається багато країн, в яких діє фінансування партій  з бюджету: при досить великих сумах державної підтримки у партій відпадає потреба спілкуватись з громадянами, виборцями і представниками бізнесу (в країнах, де дозволене фінансування партій юридичними особами) та залучати їхні кошти.

bpp_dohody_no_maps

Улюбленці та активісти

Протягом перших трьох місяців цього року БПП витратили більше 22 мільйонів гривень, отриманих з державного бюджету та 680 гривень з власних коштів.

Найбільше потягнуло, як згадувалось вище, утримання партійних  осередків – 15 мільйонів 616 тисяч гривень.  При цьому, в «Солідарності» є свої міста-«мільйонники»: Київ (1 млн. 787 тис. грн.), Харків (1 млн. 342 тис. грн.) та Вінниця (1 млн. 19 тис. грн.).

Наступна трійка осередків – «улюбленців», на яких виділено найбільші суми – це Луганськ і його майже 963 тис. грн., а також Полтава і Одеса, які отримали 865 та 849 тис. грн.

Луганський осередок партії, до речі, нараховує 40 працівників, що більше ніж в центральному секретаріаті партії. Проте єдиний дохід організації поза партійним фінансуванням – 2 тис. грн., внесені Олексієм Кисельовим, керівником секретаріату того ж луганського осередку БПП.

karta2

Дорогі партійці та безпека понад усе

Поза турботою про свої осередки, в БПП піклуються й про своїх виборців, друкуючи інформаційну газету, яка коштувала партії майже півтора мільйони гривень. Нагадаємо, що протягом перших 3 кварталів 2016 року у фінансових  звітах  партійна газета взагалі не фігурувала.

Однією з найбільших витрат є й оплата послуг приватного підприємця Ярослава Максимчука, який був кандидатом в депутати від БПП до Бучанської міської ради, а також помічником нардепа Руслана Князевича, починаючи від далекого 5 скликання парламенту.

Відповідно до звіту БПП, партія заплатила пану Максимчуку 400 тис. гривень за консультаційні послуги і ще 290 тисяч залишилась винна.

Зазначимо, що в 2016 роціМаксимчуквже співпрацював з БПП, провівши семінар(и)-тренінг(и), за що отримав 300 тисяч гривень.

Хоча як показує декларація Ярослава Максимчука за квітень минулого року, від 1999 та 2003 року йому належать дві квартири (зокрема, одна – на праві спільної власності), загальною площею 130 м2, а також автомобільний причіп.  Жодних грошових активів декларант не мав, тому можна припустити, що настільки високооплачувані договори пов’язані саме з його діяльністю в партії.

Також впадають у вічі замовлені у підприємств чи підприємців, які не мають великого стажу діяльності. Згідно із фінансовими звітами 2016 року, в 4 кварталі «Солідарність» замовила канцтовари, прапорці та палатки у підприємця Дмитра Сілаєва. Час його діяльності на момент співпраці з БПП складав один місяць, а сума партійного замовлення – без семи тисяч 5 мільйонів гривень.

 

Серед інших витрат партії варто відзначити 280 тисяч гривень на перельоти та готелі, 111 тисяч на послуги зв’язку та близько 160 тисяч за комуналку.

Подвійний тариф: коли краще бути в «БПП», а не в «Батьківщині»

Окремою значною статтею видатків партії є утримання секретаріату: на 33 працівника було витрачено більше 1 мільйона 600 тисяч гривень. Середня заробітна плата працівника «Солідарності» складає 12 тис. 100 гривень, що, наприклад, в 2,3 рази більше оплати роботи в «Батьківщини» Юлії Тимошенко.

В першому кварталі БПП витратили більше 180 тис. грн. на оплату за договорами ЦПХ (тобто виконання роботи без офіційного працевлаштування в секретаріаті) для осіб, більша частина з яких є теперішніми чи колишніми помічники нардепів. Зокрема, частина з них працює на відплатній основі за трудовими договорами.

Так, 44 тисячі гривень отримав Дмитро Іванок, який є помічником Дмитра Андрієвського. По 15 тис. грн. заробили Ярослав Левченко та Наталія Шевченко, які є помічниками нардепа Ірини Фріз, працюючи за трудовими договорами. Трохи більше 32 тис. грн. заробив й Роман Шлапак, який на сьогодні працює заступником керівника столичного секретаріату партії.

По 40 тис. грн. отримали й Оксана Климончук, колишня помічниця В’ячеслава Кириленка, та Володимир Ільченко, професійний журналіст.

Також помітна тенденція щодо росту кількості працівників «Солідарності» в регіонах: якщо на кінець 2017 року штат БПП по Україні нараховував 306 працівників та  7 обласних осередків, як не показали жодного працівника, то в 2017 році працівників стало 558, а єдиним обласним осередком, який начебто працює без жодної штатної одиниці залишилась рівненська організація.

karta1

Таким чином, Блок Петра Порошенка починає 2017 рік доволі по-різному: враховуючи чималі бюджетні «вливання», партія почала показувати значно більше своїх витрат, зокрема, на газету та працівників. Проте, з іншого боку, окремі транзакцій БПП викликають запитання. І хоча законодавство досі не містить норми, яка б окреслила коло того, що саме входить в поняття «статутної діяльності»,  розумний фінансовий менеджмент ніхто не відміняв.

 

Катерина Давиденко, аналітик Центру «Ейдос»

Показати кнопки
Сховати кнопки