В Києві відбувся форум «Місцеві вибори 2020: доброчесність на порядку денному!». В події взяли участь народні депутати, представники політичних партій, місцевого самоврядування та активні громадяни. В рамках 3-х дискусій обговорили рівень прозорості місцевих рад, плани політичних партій у місцевих виборах 2020 та вплив діджиталізації на ефективність врядування.

Віталій Безгін, народний депутат від «Слуги народу», розповів, що на разі до кінця доводиться законодавче забезпечення реформи децентралізації. Тільки після цього можна буде говорити про місцеві вибори. В будь-якому випадку  це будуть не строкові чи  дострокові вибори, а перші вибори на новій адміністративно-територіальній основі.  За найоптимістичнішим сценарієм перші вибори по всій території України можуть відбутися в  травні 2020 року», – зазначив Віталій.

Представник партії також згадав, що доброчесність та інструменти прозорості мають бути серед пріоритетів при розбудові політичних партій. Проте завжди постає питання контролю, і без громадянського суспільства це не можливо.

Роман Лозинський, народний депутат від партії «Голос», підкреслив, що питання доброчесності має свої цифри. В одному з досліджень, яке проводила громадська організація Transparency International Україна, йшлося про те, що якщо рівень прозорості міста зростає на 1 бал, то воно буде більш відкритим для інвестицій на 0,04 % . Тобто збільшення прозорості та доброчесності для місцевих рад стосується економіки та інвестицій.

«Коли ми говоримо про прозорість, то ми маємо говорити про це спочатку, тобто на момент проведення виборів. Під час прийняття того чи іншого рішення, має бути розуміння, що є контроль і нас моніторять», – зазначив Роман.

Олександр Саєнко, представник партії «Українська стратегія Гройсмана», розповів про ряд проблем, які потрібно вирішити перед місцевими виборами. В силу швидкої реформи більшість міст не справились з повноваженням, які вони отримали. Варто прийняти закон про службу в органах місцевої влади,  адже потрібен дієвий інститут, який надає якісні послуги громадянам. «Щодо планів  на майбутнє, то будемо брати участь в місцевих виборах», – зазначив Олександр.

Також представник партії «Батьківщина», Микола Тихонов, додав, що громадськість має контролювати дії та рішення, які приймають місцеві депутати. Особливо в світлі того, що в 2020 повністю запрацює реформа децентралізації. 

«Одна з головних задач влади – зробити все, щоб детінізувати будь-які процеси, пов’язані з комунальним та державним майном. Щоб всі розуміли, якщо ринок є, то є у всьому», – підсумував Василь Амельченко, представник Радикальної партії Олега Ляшка.

На завершення Центр «Ейдос» запропонував представникам політичних партій підписати з Всеукраїнською коаліцією «Прозорі Ради» меморандум (приклад меморандуму) про співпрацю. Протягом місця вони всередині партії розглянуть меморандум та запросять представників Центру до себе на обговорення і підписання.

 Форум відбувся в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Анастасія Голуб
менеджер з комунікацій Центру “Ейдос”

Показати кнопки
Сховати кнопки