Відсутність регіональних осередків свідчить: партія не планує розвитися і їй немає куди витрачати державні кошти

NarodnyyFront

Минулого разу, досліджуючи фінансові звіти партії Народний Фронт, ми ставили запитання: якщо партія, яка переживає не найкращі свої часи, отримає з держбюджету значну суму коштів (а станом на сьогодні – це більше 100 млн. грн.) то чи скористається вона цим доленосним шансом?

Вже у 2017 році у секретаріаті партії працює 655 осіб, що на 54 більше, ніж в кінці 2016 і на 655 більше, ніж до початку бюджетного фінансування. Тобто, на сьогодні штат апарату максимальний за всю її історію, принаймні офіційно, та має тенденцію на зростання. І не варто забувати, що всі ці люди фінансуються з бюджетних коштів, тобто ми можемо вимагати звіт про їх виконану роботу. Середня заробітна плата працівників в 2017 році склала 7640 грн.

Як і минулого року, партію не фінансували ані фізичні особи, ані юридичні. Жодних внесків на рахунки партії не поступило. Це, в першу чергу, свідчить про відсутність партійної дисципліни та культури. За час свого існування партія так і не випрацювала традицій партійних внесків, що у світовій практиці є значною (якщо не основною) частиною доходу.

Всі партійні витрати були або з накопичених ще з 2015 року коштів, походження яких ніхто не пояснив до цього часу, або бюджетних, що передбачені, відповідно до законодавства, на статутну діяльність.

У першому кварталі 2017 року партія Народний фронт з держбюджету отримала 28.4 млн. грн. – це найбільша сума серед всіх партій, які мали за щастя фінансуватись за рахунок платників податків. Загалом, за рік партія з бюджету отримає 113,7 млн. грн. Для порівняння: приблизно така ж сума виділена на утримання апарату Вінницької міської ради та її виконавчих органів або таку суму Уряд виділив для одноразової допомоги родинам загибим та постраждалим учасникам Революції Гідності на 2017 рік.

Левова частка всіх витрат пов’язана з орендою офісних приміщень – трохи більше 7 млн. грн., заробітна плата майже 6 млн. грн. та податки більше 4 млн. грн.

Природньо, що таку кількість працівників потрібно забезпечити робочим місцем і створити умови для їх комфортної праці. Тому кількість офісних приміщень, які партія орендує, збільшується в геометричній прогресії.

Центральний офіс партії, як і раніше, знаходиться в Києві, на Кловському Узвозі 7 і, як і раніше, господером офісу є сестра Антона Яценка – Дяр’я. Хоча в минулому році партія орендувала 375 кв. метрів, то з 1 січня ще додатково 327 кв. метрів. Але й цього виявилось замало і Народний Фронт орендував, за тією ж адресою, сусідні офіси в Народного депутата України Валерія Писаренка ще 750 кв. метрів. Загальна площа офісів в Києві складає 1452 кв. метри. Більш того, якщо подивитись в декларацію пана Писаренка, то в 2016 році він надавав в оренду 750 кв. метрів свого офісу Народному депутатові України, члену партії Народний Фронт – Дзензерському Денису Вікторовичу. Тобто, очевидний факт, що пан Дзензерський в 2016 році орендував офіси для потреб своєї партії, хоча це й не вказано в загальному фінансовому звіті. Більш того, у тій же декларації все той же депутат орендує додатково ще 312 кв. метрів в Дар’ї Яценко. Варто зазначити, що Валерій Писаренко та Антон Яценко – члени депутатської групи «Відродження» у Верховній Раді.

Якщо говорити про місцеві організації партії Народний Фронт, то варто зауважити, що офіційно, в органах юстиції, такі не зареєстровані, хоч регіональна структура й існує. Доказом цього є позначення в фінансовому звіті наявності працівників в обласних, міських та районних організаціях. Загалом, якщо вірити звіту, партія орендує 459 офісних приміщень по всій Україні, загальною площею 14 082 кв. метри. У кінці 2016 року таких офісів було – 368. Це однозначно говорить про нешвидку, але все ж мобілізацію партійного активу, тим паче, ресурси, в вигляді державної фінансової підтримки, досить суттєві.

Є у власності партії й нематеріальні активи. Це емблема, прапор, відеоролик, девіз та право на видавництво однойменної газети. І це все.  А ще партія закупила в кінці минулого року програму 1С та 40 антивірусних програм ESET Endpoint Antivirus. Яким чином їх розприділили серед 655 працівників у звіті, на жаль, не вказано.

Можна багато дискутувати чи вдається початок реформи боротьби з політичною корупцією, чи дослухаються партії до критики на свою адресу, чи діє новий Закон про політичні партії в Україні. Але після критики з боку громадськості на адресу партії, функціонери суттєво змінили структуру видатків. Ще в 2016 році партія витратили з бюджетних коштів на рекламу 33 млн. грн., а вже в першому кварталі 2017 року тільки 5400 грн. Це може бути прикладом того, як громадськість «переконала» партію використовувати кошти дійсно на статутну діяльність.

У той же час існують і невирішені проблеми. У першу чергу – відсутність партійних внесків, незареєстровані регіональні осередки, невизначена балансова вартість автомобіля, що передається в користування партії громадською організацією «Фронт Змін», адже це також спонсорський внесок.

Більш того, відсутність регіональних осередків може свідчити про те, що партія не планує свого подальшого розвитку як самостійного політичного суб’єкта. На це вказують і останні рейтинги і той факт, що партії, по суті, немає куди витрачати кошти, адже, незважаючи на те, що за 6 місяців 2016 року з 50 млн. грн. 33 млн. було витрачено на рекламу, всіх коштів партія так і не освоїла і повернула в бюджет майже 4 млн. грн. І вже в першому кварталі 2017 року не використаних лишається 10,5 млн. грн.

Отже, відсутність чіткої вертикалі, небажання якісно розвиватись, неосвоєні кошти, що виділялись з держбюджету на статутну діяльність, брак фінансової підтримки з боку своїх прихильників, низькі рейтинги – всі ці факти можуть свідчити про майбутні переформатування, злиття з іншими командами або перезавантаження партії «Народний Фронт».

Проаналізувавши звіт, запитань лишається більше, ніж відповідей. І головне з них: ХТО ФІНАНСУЄ ПАРТІЮ?

Віктор Таран, Сергій Адаменко, Центр Ейдос 

 

Матеріал підготовлено в рамках коаліції «Гроші партій під контролем» та за допомогою аналітичної системи  YouControl.

Показати кнопки
Сховати кнопки