Рівень імплементації антикорупційного законодавства місцевими радами складає лише 44%. Однак, це майже в 4 рази більше, ніж минулого року, коли ця цифра ледь досягала 12%. Про це заявила експерт Центру політичних студій та аналітики Дарія Слизьконіс під час презентації свого дослідження в Офісі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Моніторинг здійснювався протягом 2015-2016 роках коаліцією “Прозорі ради” у 7 областях (Вінницькій, Запорізькій, Івано-Франківській, Одеській, Тернопільській, Черкаській, Чернігівській) України, діяльність якої координував ЦПСА.

Загальна тенденція впровадження антикорупційного законодавства органами місцевого самоврядування негативна. Так, за майже 2 роки з моменту прийняття антикорупційних законів 2014 року, менше половини місцевих рад внесли зміни до своїх регламентів, врахувавши ці закони та рекомендації, які розробили експерти Центру політичних студій та аналітики. Деякі із рад взагалі не взяли до уваги антикорупційні закони. У результаті 24 ради (43%) із 56 охоплених моніторингом не імплементували жодної норми з кращих практик, які пропонували активісти. 7 міських рад (13%) запровадили всього по одній нормі. Так аутсадерами стали Золотоніська міська рада, Енергодарська міська рада, Чигиринська міська рада, Василівська міська рада та Городнянська міська рада.

Результати роботи коаліції “Прозорі ради” from – заявив Віктор Таран, голова Центру політичних студій та аналітики.

8

Активісти підкреслили і той факт, що деякі із рад активно співпрацюють із громадянським суспільством та Коаліцією. У результаті цього вони значно підвищили свій рейтинг. Так лідерами врахування рекомендаційстали Вінницька обласна рада, Одеська міська рада,  Яремчанська міська рада, Запорізька міська рада та Ренійська міська рада. Також Коаліція співпрацює із рядом політичних партій. Проте ці результати все ще не дають приводів для радості.

4

Дарія Слизьконіс в свою чергу додала: “Імплементація антикорупційних норм у місцевих регламентах – це лише перший крок у нашій роботі. Надалі активісти Центру та інші коаліціанти мають намір змусити депутатів виконувати ці антикорупційні норми”.

1

Так сьогодні триває судова справа проти секретаря міської ради та міського голови Івано-Франківська за обмеження прав доступу до інформації. Адже під час першої сесії Івано-Франківської міської ради сьомого скликання було прийнято рішення про регламент міського виконавчого комітету. “Коли цей регламент був опублікований, то було виявлено ряд норм, які викликають багато запитань. Як, на приклад, положення про те, що за пропозицією міського голови доступ на засідання та доступ до інформації може бути обмежений,” – розповіли активісти.

Представник Омбудсмена Ірина Кушнір заявила, що Офіс Уповноваженого і надалі буде всіляко підтримувати захист прав громадян України у їхньому прагненні до подолання корупції на місцях. Адже імплементація норм, запропонованих активістами, на місцях допоможе вирішити проблеми конфліктів інтересів, доступу громадян до пленарних засідань та постійних комісій, доступ до інформації про прийняті рішення та проекти рішень, дієвих механізмів участі громади у прийнятті рішень (громадські слухання та ініціативи), підзвітність депутатів та голів рад, впровадження електронних петицій тощо.

Нагадаємо, у жовтні, напередодні місцевих виборів, був підписаний Меморандум між Коаліцією і кандидатами та деякими політичними партіями. У ньому вони зобов’язувались у разі проходження в ради імплементувати запропоновані активістами практики виконання антикорупційного законодавства. Зокрема, за основу було взято 6 антикорупційних законів «Про доступ до публічної інформації», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про запобігання корупції», «Про публічні закупівлі», «Про звернення громадян».

Показати кнопки
Сховати кнопки