Експерт Центру «Ейдос» Володимир Тарнай взяв участь у роботі 5-го Глобального Саміту Партнерства «Відкритий Уряд» (5th Open Government Partnership Global Summit), який проходив у столиці Грузії – Тбілісі 17-19 липня.

Саміт відвідали представники понад 70 країн, серед них – керівники міністерств, парламентарі, члени Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи, представники органів місцевої влади та громадянського суспільства, міжнародних організацій.

Учасники обговорювали роль органів місцевого самоврядування у розвитку відкритого врядування, виклики і перспективи, пов’язані з прозорістю, підзвітністю влади та залученням громадян до прийняття рішень щодо життя громади.

Міністерства фінансів країн учасниць представили плани та здобутки в частині підзвітності та посилення демократичних практик. Міністерство фінансів України запланувало розширити перелік даних, що публікуються з проектом держбюджету, підвищити якість звіту за результатами виконання бюджету за 6 місяців. Також в ході заходу були представлені напрацювання команд Е-дата та Центру “Ейдос” щодо посилення громадського контролю за ремонтом та капітальним будівництвом.

Володимир у своєму виступі розповів про те, що один з найперших кроків забезпечення прозорості – це публікація всіх документів та звітів на сайті Міністерства фінансів. Це значно вдосконалює прозорість і не потребує великих витрат.

Також Володимир підкреслив, що важливо впроваджувати нові механізми для участі громадськості в бюджетних процесах. Уже більше 1500 міст по всьому світу, в тому числі українські найбільші міста, активно використовують принцип бюджету участі.

Підвищенню прозорості слугують також нові технологічні ріщення. Прикладом є Paywatch – онлайн-платформа Міністерства фінансів з інформацією про виділення коштів з державного та локальних бюджетів на ремонти шкіл, лікарень та інших установ. Інше корисне рішення – це карта поточних і капітальних ремонтів. За допомогою цієї карти громадяни можуть перевіряти чи відповідає фактичний стан планам.

Володимир підсумував, що можна зробити багато всього в цій сфері з невеликими витратими. Головне, щоб була сильна політична воля.

Показати кнопки
Сховати кнопки