Однією з ключових тем форуму «Місцеві вибори 2020: доброчесність на порядку денному!» стали інструменти прозорості та їх вплив на врядування на місцевому рівні. Представники органів влади та компаній, які працюють з відкритими даними, розповіли про новації в цій сфері.

Лілія Лахтіонова, директор департаменту регулювання публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, зробила огляд змін, які чекають замовників у зв’язку з прийняттям нового закону про публічні закупівлі.  «З 19-го квітня 2020 року будемо жити за новими правилами», – зауважила Лілія.  Наприклад, в новій редакції закону введено такі інструменти як аномально низька ціна та вартість життєвого циклу. Також з січня 2022 року передбачається відмова від тендерних комітетів і запровадження уповноважених осіб.

Про інструменти прозорості у сфері оренди комунального і державного майна розповів Олексій Соболев, директор ДП «Прозоро Продажі». 3-го жовтня був прийнятий закон про оренду комунального і державного майна, який передбачає використання системи «Прозоро.Продажі». «Процедура оренди повністю буде електронною. Весь ланцюжок ініціювання оренди буде у відкритому доступі», – зазначає Олекій.  

Також буде створено 2 реєстри: майно, що дається на пільгових умовах без конкурсу, та майно, яке здається в оренду за конкурсом. За словами Олексія, це значно спрощує систему, яка є зараз. Окрім прозорості таке нововведення приведе до зростання надходжень. Як приклад, за 2 роки роботи пілотного проекту Укрпошта збільшила річні надходження від оренди в 4 рази.

Ще однією новацією в сфері підвищення прозорості є e-контрактинг.  Олександр Комареус, директор ДП «Відкриті публічні фінанси», розповів, що 22-го жовтня в Мінфіні презентували новий проект з e-контрактингу. Це зачепить всі сфери життя. Проект прибере весь папір з держави, а всі договори будуть в електронній системі.  В планах Міністерства за півроку показати перший тестовий продукт.

Станіслав Гайдер, начальник відділу цифрових технологій та аналізу Дрогобицької міської ради, зазначив, що однією з проблем впровадження інструментів прозорості є власне мала зацікавленість мешканців міст. «Дані як і кошти також належать мешканцям, а не міському голові. І мешканці мають самостійно аналізувати дані, бо будь-яка вторинна інформація на сайтах уже може бути викривленою», – зазначив Станіслав.

Форум відбувся в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EUAnti-CorruptionInitiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

 

Анастасія Голуб
менеджер з комунікацій Центру “Ейдос”

Показати кнопки
Сховати кнопки