За останні три роки Україна зробила потужний ривок у розвитку та впровадженні інструментів електронного урядування та електронної демократії. Впровадження системи публічних закупівель, поширення використання відкритих даних, прозорі бюджети, залучення громадськості до участі в бюджетному процесі участі та інше, за оцінками ООН, дозволили Україні покращити свої показники у світовому рейтингу індексу електронної участі на 45 позицій порівняно із 2014 роком.

Зокрема, понад 50 міст і місцевих органів влади впровадили відкриті бюджети, майже половина розпорядників бюджетних коштів зареєстровані на порталі публічних коштів E-data. Більш як 250 міст і регіонів впровадили електронні петиції, якими користуються вже близько 1 мільйона громадян. Понад 30 міст впроваджують громадські бюджети участі.

Усе це стало можливим лише завдяки кропіткій праці громадських активістів та експертів, котрі за будь-якої зручної нагоди нагадували урядові Україні на скільки важливим є переведення більшості функцій держави у онлайн та показували, що прозорими буди просто. Громадськість адвокатувала включення електронної демократії до порядку денного Уряду.

30 листопада 2016 року Кабінет Міністрів України зобов’язався ухвалити в 2017 році Концепцію з розвитку електронної демократії в Україні та План заходів із її реалізації на період до 2020 року в рамках його міжнародних зобов’язань щодо імплементації ініціативи «Open Government Partnership». Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 909-р «Про затвердження плану дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2016-2018 роках» відповідальність за виконання було покладено Державне агентство з питань електронного урядування України.

Експертна спільнота, зокрема і представники Центру “Ейдос”, підключилася до цього процесу. На базі групи «Електронна демократія» Реанімаційного пакету реформ було ініційовано об’єднання громадських, урядових і міжнародних експертів шляхом організації Коаліції відповідних громадських об’єднань, міжнародних проектів допомоги Україні та уповноваженого Урядового органу. Коаліція з розвитку електронної демократії в Україні була утворена в грудні 2016 року, об’єднавши понад 20 неурядових організацій. Уже за два місяці було напрацьовано проект Концепції та Плану заходів.

У Концепції враховано кращий світовий та український досвід, у тому числі визначено такі пріоритети:

  • розвиток відповідної нормативно-правової бази;
  • вдосконалення практики застосування існуючих інструментів електронного урядування та електронної демократії (електронних звернень та електронних петицій, клієнт-орієнтованих електронних сервісів, порталів органів влади (е-data, Відкритий бюджет), відкритих даних і бюджетів, громадських бюджетів участі та ін.);
  • створення національного банку електронних рішень, стандартів для використання та розвитку відповідних інструментів на всіх рівнях;
  • збільшення долучення громадян, прозорості та підзвітності влади на всіх рівнях, а, як наслідок, підвищення рівня консолідації активних громадян, довіри між ними та до органів влади

Так, слідуючи цьому концепту експерти Центру “Ейдос” уже розробили та адвокатують зміни до закону про “Відкритість використання публічних коштів”, аби не лише номінально, але і на практиці забезпечити ефективну роботу порталу Е-data. У законопроекті №5061 чітко прописаний механізм державного, громадського та парламентського контролю за виконання закону. Адже до цього, по суті, не існувало органу, який мав контролювати процес заповнення особистих кабінетів на Є-data.

Рішення

Показати кнопки
Сховати кнопки