Дякуючи прийняттю Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції», ми маємо змогу аналізувати фінансову та господарську діяльність політичних партій вже два роки поспіль. Здійснюваний Центром «Ейдос» у 2017 році аналіз фінансових звітів політичних партій за 2016 рік став підґрунтям для формування і передачі останнім пропозицій щодо усунення виявлених порушень та приведення їх діяльності у відповідність до вимог Закону. Наразі під прицілом 2017 рік. Аналітики продовжують вивчати фінансові звіти та діяльність політичних партій, досліджувати феномен українського політикуму та інформувати суспільство про поступ в частині реформи партійних фінансів.

Аграрна партія України була зареєстровано Міністерством юстиції України в 2006 році, але своєї популярності набула лише в 2014-му, коли її головою став Віталій Скоцик. Вже в 2015 році на місцевих виборах партія набрала 8% голосів і зайняла 5-те місце у загальному заліку.

Аналізуючи діяльність партії протягом 2016-2017 рр., відразу помітно амбіції, еволюцію та можливості «аграріїв»: ця партія дивує не тільки рекордним фінансуванням з боку фізичних та юридичних осіб, а й ефективністю використання коштів.

 

Загальна інформація – «ДНК» партії

Аграрна партія входить до трійки лідерів по ступеню розгалуженості своєї мережі. Місцевих організацій партії зі статусом юридичної особи станом на кінець 2017 року зареєстровано – 318, тоді як в 2016-му році було 305. Щоправда рахунки в банку відкриті лише в 62 осередках, що вже є порушенням законодавства. І якщо Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) в перший рік набрання чинності відповідного закону закривало на цей факт очі, то зараз, коли відповідні норми діють вже протягом двох років, виправдань їхній бездіяльності нема.

Крім збільшення кількості осередків, значно зросла і кількість працівників в партії: в 2016 році за офіційними даними в секретаріаті центрального офісу партії працювало 22 особи, на кінець 2017-го – 67, а якщо врахувати працівників обласних організацій, то – 113 осіб. Більш того, кількість працівників, особливо в місцевих організаціях, почала збільшуватись починаючи з вересня 2017 року. Саме через цей факт, розрахувати середні видатки на працівників в регіонах майже неможливо. В центральному апараті ця сума становить 4703 грн. Розмір найбільших зарплат в голови партії – близько 12 тис. грн. в місяць та екс-керівника секретаріату – Романа Безсмертного – трохи більше 10 тис. грн. Решта працівників мають зарплату на рівні мінімальної.

 

Майно партії або золотий фонд

Власним майном Аграрна партія не володіє. Все, що задекларовано – в оренді. Найбільші офіси орендує центральна організація партії в Інституті водних проблем і меліорації НААН – 376 кв. м – та київський обласний осередок – в Українському державно-кооперативному проектно-вишукувальному і науково-дослідному об’єднанні УКРНДІАГРОПРОЕКТ – 268 кв. м.

Загалом, порівняно з парламентськими партіями, «аграрії» не дозволяють собі мати зайвих метрів або іншого майна, навіть єдине авто, яке партія орендує – це скромне Renault Logan

 

Доходи

А от за чим Аграрна партія тримає лідерські позиції, то це за коштами, які були залучена від фізичних та юридичних осіб. Загальна сума внесків, враховуючи обласні осередки партії – майже 16 млн. грн. Це абсолютний рекорд серед всіх партій країни: жодну іншу партію фінансово так не підтримують, принаймні офіційно.

Звичайно, що парламентські партії, отримуючи кошти з Держбюджету, не зовсім переймаються пошуком спонсорів, але така підтримка «аграріїв» свідчить про те, що партія має свого сталого виборця і знайшла свою нішу серед агрохолдингів та дрібних фермерських господарств, які, чим ближче до виборів, тим інтенсивніше роблять внески.

Тільки в центральну організацію партію за 2017-й рік було зроблено 800 внесків від фізичних осіб на загальну суму 2,3 млн. грн.

Найбільш щедрими донорами можна назвати Корбана Олега Борисовича, голову Київської регіональної партійної організації. Через свої фірми та сам особисто він вніс на рахунки Київської обласної та центральної організації більше 1,7 млн. грн.

Також варто виділити ПП «Мінераліз», яке перерахувало на рахунки партії 786 тис. грн.

Серед обласних організацій партії найбагатшими є, крім згаданої Київської, Харківський та Чернігівський осередки, яких проспонсорували на 1,6 та 1.7 млн. грн. відповідно.

В 2016-му році найбагатшим осередком була Хмельницька обласна організація, яка фінансувалась групою компаній «Сварог». Переважно через офшорні фірми вони завели 2,78 млн. грн.. Але вже в 2017-му цієї підтримки немає: обласна організація збагатилась лише на 385 тис. грн. 

Майже всі спонсори як центральної організації партії, так і осередків на місцях – місцеві фермерські господарства.

 

Видатки

Структура видатків Аграрної партії майже не відрізняється від парламентських партій, але все ж є свої особливості. Рух між рахунками центральної організації та регіональними осередками відбувається постійно і його логіку важко відслідкувати. Наприклад, з центру в один з осередків надходить сума коштів, потім, за кілька днів, невикористані кошти повертаються в зворотньому напрямку.

Отже, ТОП 5 видатків Аграрної партії України в 2017 році:

  • 3 млн. грн. – матеріальні витрати та оплата послуг. В цю графу включають всі послуги, які оплатила партія: від банківських послуг та закупівлі канцелярії до проведення соціологічного опитування. Загалом, варто зазначити, що такі загальні фрази в звітах інколи призводять до проплат, які неможливо визначити.
  • 2,8 млн. грн. було витрачено на заробітну плату працівників. Сюди включено як зарплата центрального офісу, так і працівників обласних осередків.
  • 2,4 млн. грн. – оренда офісів по всій країні. Якщо в Києві партія має 2 великих офіси, то в регіонах, переважно, це приміщення до 100 кв.м.
  • 2,37 млн. грн. партія витратила на пропаганду своєї програми та діяльності. І якщо парламентські партії 70-80% видатків на рекламу спрямовують на телебачення, то «аграрії» зосередились на регіональних друкованих виданнях та зовнішній рекламі. Ця ніша не зовсім заповнена партіями-гігантами, принаймні в міжвиборчий період, і покриває більшість виборців Аграрної партії. Також, що найважливіше, ціна такої реклами в десятки, а інколи і в сотні разів менша. 
  • Майже 1,5 млн. грн. партія сплатила в якості податків та зборів.

 

Доступність партії

Традиційно, Аграрна партія щоквартально викладає фінансові звіти як центральної організації, так і місцевих осередків на своєму сайті, що передбачено Законом «Про політичні партії в Україні».  Хоча відомостей про внутрішній та зовнішній фінансові аудити на сайті не опубліковано. 

Аналізуючи діяльність аграріїв другий рік поспіль, можна зазначити про сталий розвиток партії. Це чи не єдина політична сила, яка показує динаміку збільшення регіональних осередків, залучення все більше коштів на свою статутну діяльність як від юридичних, так і фізичних осіб, значне збільшення працівників як в центральній організації, так і на місцях.

Звичайно, існують й недоліки. Зокрема, не у всіх місцевих організаціях відкриті рахунки в банках, а це пряме порушення законодавства. Також продовжується надходити фінансування від юридичних осіб, власниками яких є особи, уповноважені на виконання функцій місцевого самоврядування.

          2018-й рік буде визначальним для партії, адже її донори очікують захисту своїх інтересів в парламенті, а не тільки на місцях. І судячи з потенціалу, перш за все фінансового, Аграрна партія буде серйозним гравцем на політичному ландшафті країни.

Сергій Адаменко, Центр «Ейдос»

 

Публікація видана за підтримки Європейського Союзу і Центру демократії та верховенства права (проект «Посилення коаліції РПР») в рамках виконання проекту «Підвищення обізнаності громадян щодо фінансування політичних партій як запорука зменшення політичної корупції в Україні», який впроваджується Центром «Ейдос». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Центру «Ейдос» і в жодному разі не відображає погляди Європейського Союзу чи Центру демократії та верховенства права.

Матеріал підготовлено за допомогою  аналітичної  системи YouControl.

 

 

Показати кнопки
Сховати кнопки