У результаті оцінки фінансових звітів позапарламентських партій було визначено, що рівень їх доброчесності дещо нижчий від партій, представлених у Парламенті. Про це під час круглого столу «Рік звітування партіями про фінанси: підсумки та виклики» розповіли аналітики Центру «Ейдос», які проаналізували звіти партій та склали відповідний рейтинг. Лідерами серед них стали «Аграрна партія України», «Демократичний альянс» та «ВО «Свобода». Індекс їх доброчесності складає 74%, 72% та 69% відповідно.

Найменш доброчесними виявилися партії Сила людей, Наш край та За конкретні справи.. Індекс яких у рейтингу склав 50%, 48% та 45% відповідно.

Форум3

Експертами Центру «Ейдос» було проаналізовано 9 позапарламентських партій з більш, ніж 350 існуючих. Варто зауважити, що лише близько 200 із них подають повноцінні фінансові звіти. 9 партій, які проаналізували активісти, було виділено через відповідність мінімум двох індикаторів, серед 4 критеріїв:

  1. Партія має не менше 1 млн грн грошового обороту
  2. Партія має не менше 100 представників в органах місцевого самоврядування
  3. Партія має рейтинг більше 2% за опитуваннями громадської думки
  4. Партія брала участь у останніх місцевих виборах

Серед проаналізованих партій «УКРОП», «Демократичний альянс», «Сила людей», «ВО «Свобода», «Аграрна партія України», «За конкретні справи», «Успішна країна», «Громадянська позиція», «Наш край». Повні фінансові звіти цих партій можна переглянути на сайті “Партійна каса”.

Голова Центру «Ейдос» Віктор Таран розповів, що оцінка фінансової діяльності партій на даному етапі відбувалася за 3 показниками: «прозорість», «підзвітність», «інституційна спроможність», але надалі оцінюватись партії будуть також за четвертим найосновнішим показником – «антикорупційність». У результаті виставлених балів жодна із партій не досягла найвищого показника.

Також експерти дослідили найбільші статті витрат партій. У позапарламентських партій вони повністю збігаються із партіями, що сидять у Верховній Раді. Топ-3 витрат складають: на пропаганду (лідерами стали ВО “Свобода”, УКРОП, Наш Край), на оренду приміщень (лідери: УКРОП, Аграрна партія, Демократичний альянс), на заробітні плати працівникам (лідери: УКРОП, ВО “Свобода”, Сила людей).

Форум2

Якщо зважати на кількість працівників, задіяних у розбудові партійної діяльності, то перші місця посідають УКРОП, Демократичний альянс, Успішна країна. Більш детальну інформацію щодо кількості працівників та їх заробітної плати можна переглянути на порталі “Партійна каса”.

Втім, як зазначає Інна Грищенко, координатор проекту Центру «Ейдос», до звітування партіями про свої фінанси виникає дуже багато зауважень. Під час аналізу активісти Центру та коаліції «Гроші партій під контролем» виявили ряд серйозних порушень:

  • Отримання партіями коштів з офшорів (Аграрна партія)
  • Невідповідність даних у різних розділах фінансових звітів (Сила людей)
  • Розмиті формулювання та неточності щодо статей витрат партіями (Наш край, Демократичний альянс)
  • Велика кількість незареєстрованих осередків партій (Успішна країна, За конкретні справи)
  • Приховування реальних витрат партії (Успішна країна)
  • Приховування працівників партії (Демократичний альянс, Наш край, За конкретні справи)

Ці порушення є аналогічними до тих що мають усі 6 парламентських партій. Це свідчить про низьку інституційну спроможність усієї політичної системи України. І закон про фінансування партій із державного бюджету покликаний виявити системні проблеми та викорінити їх, оздоровивши українську політику.

Форум1

На основі моніторингу фінансових звітів партій експерти Центру «Ейдос» сформулювали індивідуальні рекомендації, які передали офіційним представникам партій. Представники політичних сил, які були присутні під час круглого столу, від імені своїх партій, погодились виконувати рекомендації активістів та запропонували зустрітися через півроку задля подальшої співпраці із громадськістю та вдосконалення фінансових звітів.

Показати кнопки
Сховати кнопки