Якби рік тому ви вирішили дізнатися якісь деталі про фінансове життя українських партій, гарантую, вас спіткала би невдача. Запити на інформацію, дзвінки і розмови – усе це не давало жодного результату. Таємниці партійної каси були недоступними, як Форт Байар. Про це у своїй статті на Цензор.НЕТ розповідає голова Центру Віктор Таран.

Перший крок до прозорості ми зробили 1 липня 2016 року, коли вступив в дію Закон «Щодо запобігання і протидії політичній корупції». Партії були змушені повішати на власних сайтах детальні звіти про майно, доходи, витрати, борги і таке інше. Була всього одна проблема – фінансові звіти партій займали сотні сторінок. Пересічний українець не міг розібратися у фоліантах, а зобов’язання до відкритості стало формальністю.

Щоб вирішити цю проблему, в грудні 2016 року активістами було запущено портал «Партійна каса». На ньому зібрано, упорядковано та подано у вигляді графіків фінансову звітність усіх політичних партій України.

Крім загальної інформації про майно, борги, доходи і видатки, яку ви можете знайти у ЗМІ, «Партійна каса» пропонує доступ до справжніх секретів політичних сил. Тепер навіть п’ятикласник зможе всього в кілька кліків дізнатися про гроші партій більше, ніж ще рік тому знали детективи НАБУ. А саме:

1. Дізнатися яка з партій є найбільшим марнотратом1

Додавайте на один графік кілька політичних партій і дізнавайтеся, хто має найбільші прибутки, витрати, а, можливо, і борги. Ви можете подивитися дані про виборчий фонд, фінансування з бюджету та власні кошти. Можете навіть порівняти різні квартали однієї і тієї ж партії.

У якої партії більше спонсорів-олігархів? Яка збирає найбільше членських внесків? Хто найбільше платить за рекламу? А з наступного місяця – хто витрачає найбільше державних коштів? Вам знадобиться не більше хвилини, щоб знайти відповіді на ці запитання.

2. Подивитися щоденні доходи і витрати партії

2

На рахунках партій гроші не лежать постійно. Частіше за все велика сума, яка заходить на рахунок, передує якійсь великій витраті. Такі дані дозволяють чіткіше проводити паралелі між людьми, які спонсорують партію та покупками, які партія здійснює. Для журналістів-розслідувачів це чудовий інструмент, який дозволить бачити зв’язки не лише усередині партії, але і зовні. Адже частіше за все управляють партією та її рішеннями зовсім не ті люди, які працюють у секретаріаті.

3. Переглянути карту з усіма осередками партій

3

Завдяки таким картам можна переглянути де знаходиться найбільше осередків тієї чи іншої партії і взагалі скільки осередків у неї існує. Функціонування партії на місцях є дуже важливим, особливо, в умовах реформи децентралізації, а також початку державного фінансування партій. Саме завдяки таким картам кожен громадянин може побачити де знаходиться найближче представництво партії, ознайомитися із його діяльністю, прослідкувати за тим, як використовують надані державою кошти та багато іншого.

4. Слідкувати за внесками від спонсорів партій

4-5

«Партійна каса» надає унікальну можливість – переглянути хто та на скільки профінансував обрану партію. Крім того, що у таблиці вказується ім’я та по-батькові спонсора, у ній ще висвічується сума, яку було перераховано, а також адреса, де зареєстровано спонсора. На жаль, через те, що партії поки що неналежно заповнюють свої фінансові звіти, не всюди можна знайти конкретні адреси із номером будинку та квартири, проте, бодай місто та вулицю проживання того, хто поклав на рахунок кошти – вписують. У майбутньому це допоможе ідентифікувати підставних осіб, через яких здійснюється фінансування партій, а також «виходити» на кінцевих вигодоотримувачів таких вливань.

5. Знайти на одному сайті усі дані про партію та її реальні контакти

Коли починаєш досліджувати фінансові статки партії, то часто не вистачає інформації про те, хто є власником чи головою у партії, або, де знаходиться її центральний офіс та інше. Для того, щоб не розпорошувати свою увагу по Інтернету, розробники порталу «Партійна каса» зібрали головну інформацію про партії на своєрідному профілі кожної із неї. Це дозволить не витрачаючи часу та сил на пошуки теренами інтернету знайти прізвища лідерів, номер телефону офісу чи офіційну електронну адресу партії. І, якщо після дослідження інформації, що є на сайті у людини ще залишаються запитання, то вона може звернутися до секретаріату партії за вказаними контактами.

Це далеко не увесь перелік цікавих, а головне, корисних функцій сайту. Окрім них, на порталі можна прочитати ряд аналітичних статей, новин про те, що знаходять аналітики у фінансових звітах. Адже однією із головних проблем є те, що звіти заповнюються неякісно, партії намагаються приховати багато інформації про кошти та майно, яким володіють. Саме такі намагання аналітики намагаються виявити та у майбутньому попередити їй. До речі, якщо ви знаєте про корупцію в лавах партії, ви можете абсолютно анонімно повідомити про це на цьому ж порталі «Партійна каса».

 

Показати кнопки
Сховати кнопки