З червня 2011 року Центр «Ейдос» здійснює Всеукраїнський моніторинг виконання норм Закону «Про доступ до публічної інформації» місцевими органами влади. У вересні-листопаді 2015 року ми провели найбільш комплексне та масштабне дослідження відкритості влади на місцях.

Моніторингом було охоплено 120 міських рад по всій країні (вибірка склала по 5 міських рад у кожній області України), до кожної з них надіслано п’ять типів запитів та отримано 405 листів-відповідей. На їх основі було складено рейтинг найбільш відкритих та найбільш закритих місцевих рад. Також було оцінено якість наповнення сайтів. Для цього було використано як кількісні, так і якісні показники.

У підсумку середній рейтинг відкритості та прозорості за областями варіюється в широкому діапазоні – від 1,78 бала до 4,69. Трійкою областей-лідерів стали Дніпропетровська, Волинська та Хмельницька. Їх можна назвати «недостатньо відкритими». А от Житомирська, Луганська та Кіровоградська залишилися в аутсайдерах і є «частково закритими».

Дослідження показали, що на кожному п’ятому офіційному сайті невеликого міста України немає інформації про адресу розташування, телефон чи електронну пошту міської ради. Ще гірша ситуація з контактними даними посадових осіб у цих радах: лише кожен восьмий мер має власний імейл. Також ми зіткнулися з проблемою неробочих електронних адрес – від дев’яти міських рад листи поверталися.

доступ

За результатами моніторингу, що тривав у п’ять етапів протягом десяти тижнів з вересня 2015 року, була встановлена середня оцінка відкритості органів місцевої влади України, яка склала 3,11 бали. Це говорить про те, що в цілому органи місцевого самоврядування з точки зору доступу до публічної інформації наразі є мінімально відкритими.

Після оприлюднення загального звіту, кожній із областей експертами центру “Ейдос” було розіслано рекомендації для підвищення рівня відкритості і спеціально підготовлений посібник «Як забезпечити доступ до публічної інформації: шпаргалка для розпорядників».

Було розіслано 600 інформаційних запитів до 120 міських рад усіх регіонів України.

доступ2

У рамках проекту був оновлений сайт “Знати, щоб діяти” (access-info.org.ua). Завдяки зручним сервісам сайту, користувачі у декілька кліків можуть оскаржити порушення Закону про доступ та передати цю інформацію до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Зокрема, на сайті розміщено шаблони скарг. Вони сформовані за найбільш поширеними типами порушень. Тепер, щоб створити скаргу необхідно лише заповнити декілька рядків на сайті, слідуючи підказкам і скачати готову скаргу.

Також на сайті працює мапа порушень Закону, на яку можна буде нанести звіти про ненадання або неналежне надання інформації. Активісти Центру «Ейдос» будуть збирати інформацію з карти, опрацьовувати її та передавати до Офісу Уповноваженого ВР України з прав людини, який, відповідно до Закону, займається порушенням права на доступ до інформації.

Результатом оскарження буде поновлення порушеного права (надання запитуваної інформації), або адміністративне покарання порушника-розпорядника публічної інформації.

Сайт також містить ряд корисних напрацювань, які були зібрані за більш, ніж 4 роки аналізу виконання Закону на місцях (посібники, моніторинги, методології тощо).

Показати кнопки
Сховати кнопки