29 вересня 2014 року відбувся круглий стіл присвячений Всесвітньому дню «права знати». Круглий стіл був ініційований Центром політичних студій та аналітики спільно з Секретаріатом Уповноваженого Верховної ради України з прав людини за підтримки ПРООН в рамках програми «Сприяння роботі Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини через цільову підтримку проектів організацій громадянського суспільства». В обговоренні поточної ситуації у сфері доступу до публічної інформації в Україні взяло участь близько 30 осіб, які представляли як громадські організації, так і органи влади.

Представник Уповноваженого, начальник управління з питань    підготовки конституційних подань та дотримання права на доступ до публічної інформації Ірина Кушнір,розповіла про широкі плани Секретаріату Омбудсмена щодо парламентського контролю за дотриманням права на доступ до публічної інформації. За її словами, Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради з прав людини має об’єднати свої зусилля з громадськістю задля забезпечення контролю влади щодо доступу до інформації. «Сьогодні громадськість та Секретаріат виступають двома колонами, що борються за доступ до інформації, – заявила Ірина Кушнір, – Критично важливим є справа об’єднання сил для ще більш рішучого тиску на органи влади з вимогою виконання законодавчих та конституційних норм».

Експерт Центру політичних студій та аналітики Дарія Слизьконіс презентувала найновіші результати щорічного Моніторингу відкритості органів влади в частині надання інформації на запити. За словами експерта, за період з вересня 2013 по серпень 2014 років рівень відкритості органів влади впав у порівнянні з аналогічним періодом 2012-2013 років. Середній рівень відкритості всіх органів місцевої влади та місцевого самоврядування впав на 2%. Середній рівень відкритості обласних державних адміністрацій впав також на 2%, і на 1% понизився рівень відкритості міських рад обласних центрів.

Середній бал відкритості органів місцевої влади знаходиться на рівні «мінімально відкриті». На такому ж рівні середній бал відкритості міських рад обласних центрів. Середній бал відкритості обласних державних адміністрацій трохи вищий – «Недостатньо відкриті»

«На жаль, до справжньої відкритості влади Україні ще далеко. – зазначила Дарія Слизьконіс, – Як показує практика, навіть найбільш передові закони в українських умовах можуть просто не виконуватись».

Як показує дослідження, за період з вересня 2013 по серпень 2014 року найкращий результат показали органи влади Дніпропетровської (І місце), Сумської (ІІ місце) і Запорізької (ІІІ місце) областей. Однак, варто зауважити, що відповідно до шкали оцінювання, рейтинг відкритості органів влади в розрізі областей не піднімається вище позначки «недостатньо відкриті».

Найзакритішими є органи влади Миколаївської (І), Кіровоградської (ІІ) та Тернопільської (ІІІ) областей.

Повний текст дослідження можна скачати на сайті Центру політичних студій та аналітики.

Також Дарія Слизьконіс презентувала Моніторинг наповнення сайтів міських рад обласних центрів в контексті доступу до інформації згідно з нещодавніми змінами Закону України «Про місцеве самоврядування України».

Результати моніторингу показали, що міські ради обласних центрів недостатньо уважно поставились до необхідності виконання тих змін, які були внесені до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Жодна міська рада не оприлюднює належним чином інформацію, як того вимагають статті 46, 47, 50, 59 закону «Про місцеве самоврядування в Україні»

Єдині міські ради, які активно почали рухатись в напрямку приведення своїх сайтів у відповідність до нових вимог – це Одеська, Рівненська, Тернопільська міськради та Київська міська державна адміністрація.

«Поки важко зрозуміти, в яких випадках відсутність інформації на сайті пов’язана з банальною неуважністю або незнанням нових законодавчих норм, а де злим умислом. – заявила Дарія, –  Ми надамо місцевим чиновникам результати нашого моніторингу і наголосимо на необхідності враховувати зміни до законодавства, що вступили в силу п’ять місяців тому. Чи прислухаються чиновники, перевірити можна буде вже скоро».

Повний текст моніторингу можна скачати на сайті Центру політичних студій та аналітики.

Юлія Грига (ГО «Філософія серця», місто Вінницята Наталія Заболотна (ГО «Народний захист», місто Запоріжжя) ґрунтовно окреслили ситуацію та проблеми з доступом до публічної інформації в своїх регіонах.

Крім того, під час круглого столу було презентовано два нових видання: «Службова інформація: порядок віднесення та доступу» і «Посібник із застосування «трискладового тесту». Електронні версії обох посібників можна скачати на сайті.

Показати кнопки
Сховати кнопки